14/11/2022
ΔΣΑ 12 16 13 12 - 53 -
Akarnania Warriors 10 12 17 13 - 52 -

Ο Γκρίζης "καθάρισε" το ντέρμπι για το ΔΣΑ

Δύο βολές του Νίκου Γκρίζη 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα χάρισαν στο ΔΣΑ τη νίκη επί των Akarnania Warriors με σκορ 53 - 52.

Σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη οι παίκτες του Στάθη Σταθόπουλου κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9 - 2, οι Akarnania Warriors με σερί 8 - 0 πήραν προβάδισμα, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με το ΔΣΑ στο +2.

Ο ΔΣΑ λίγο μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου πήρε διψήφιο προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 6 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8, οι Akarnania Warriors αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 39 - 38, αλλά στο 30ο λεπτό ο ΔΣΑ ήταν ξανά μπροστά με 2 πόντους.

Μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου ο ΔΣΑ είχε προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και προηγήθηκαν με 3. Ο ΔΣΑ μείωσε στον πόντο και 7 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Μπέλλας κέρδισε φάουλ και πήγε στη γραμμή για δύο βολές. Ο guard του ΔΣΑ αστόχησε και στις δύο βολές, ο Γκρίζης προσπάθησε να σκοράρει χωρίς επιτυχία, αλλά μάζεψε δεύτερο επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Στα 3 δευτερόλεπτα ο forward των γηπεδούχων ευστόχησε στις βολές, οι Akarnania Warriors αστόχησαν στο χρόνο που απέμεινε και ο ΔΣΑ πανηγύρισε τη νίκη.

Στην παρθενική του συμμετοχή ο Κώστας Γρομητσάρης ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους και αναδείχτηκε MVP, ενώ στο σκοράρισμα τον ακολούθησε ο Θόδωρος Καββαδίας που σημείωσε 13 πόντους.

Για τους Akarnania Warriors πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Τσάσσης με 21 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Χρήστος Τασιούλης.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τι δε μας άρεσε. Οι Akarnania Warriors δεν παράτησαν σε κανένα σημείο το παιχνίδι, αλλά έδειξαν ότι χρειάζονται περισσότερες λύσεις.

Δεκάλεπτα: 12 - 10, 16 - 12, 13 - 17, 12 - 13.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Παρετσόγλου 2, Ρόμπολας 6(2), Μπέλλας 8(2), Παπαδημητρίου, Τάτσης, Σαφαρίκας, Γουργουλέτης 3(1), Γρομητσάρης 15, Γκρίζης 6, Στουραΐτης, Καββαδίας 13(1).

AKARNANIA WARRIORS (Αλέξανδρος Δρακούσης): Κωτσής 3(1), Μπιτσικώκος 4, Χριστογιάννης, Τσάσσης 21(1), Αντωνιάδης 1, Μπαρμπάκης, Τακτικός 2, Τσαμάκης 6(2), Τασιούλης 15(1).