09/02/2022
Beerokoillers 13 11 18 12 - 54 -
Cosa Nostra 14 12 15 15 - 56 -

Ο Γονιδάκης «έστειλε» στην κορυφή την Cosa Nostra!

Στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου της Development 2 βρίσκεται η Cosa Nostra που επικράτησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής των Beerokoillers με 56-54 στον Κολωνό. Πλέον, Cosa Nostra, Beerokoillers, Team Niko και Gallika and Piano έχουν 9-3 ρεκόρ και συνθέτουν τετραπλή ισοβαθμία στην κορυφή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το δικό τους παιχνίδι. Το ματς ήταν οριακό και η Cosa Nostra προηγήθηκε με 14-13 με το τέλος της περιόδου με τους Γονιδάκη και Καλαϊτζάκη να έχουν από 3 πόντους. Για τους Beerokoillers 5 έβαλε ο Λιακόπουλος.

Στο δεύτερο η Cosa Nostra έγινε πιο επιθετική στην άμυνα, οδηγώντας τους αντιπάλους της σε πάρα πολλά αβίαστα λάθη. Με αυτή την συνθήκη αλλά και με καλές επιθέσεις έτρεξε ένα επιμέρους σερί και προηγήθηκε και με 5 πόντους διαφορά. Ωστόσο, σε αυτό το σημείο μίλησε η εμπειρία του Παναγιωτάκη που με προσωπικούς 7 πόντους μείωσε στους 2, 26-24 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Beerokoillers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους. Με τους Νεοφύτου και Μανδηλαρά να σκοράρουν οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 15-4 και προηγήθηκαν με 9, 39-30 στο 26′. Ωστόσο, με τον Μπρούστα να κερδίζει συνεχόμενα φάουλ η Cosa κατάφερε να μειώσει ξανά το ματς στο πόντο, 42-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Γιώργος Γονιδάκης με 11 πόντους σε αυτή την περίοδο ήταν κομβικός και η Cosa Nostra πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 56-54. Για τους τυπικά γηπεδούχους συγκινητικός ήταν ο Καπελλές.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Κάκκιος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε  ο Απόλλων Λιακόπουλος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Beerokoillers είχαν 20/50 εντός πεδιάς, 4/14 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 20/63 εντός πεδιάς, 6/29 τρίποντα και 10/16 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Τσαφάρας, Παπαδημητρίου 2, Μανδηλαράς Δ 9, Παναγιωτάκης 12, Κιντώνης, Λιακόπουλος 8, Μανδηλαράς 5, Καπελλές 10, Νεοφύτου 8.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας 2, Μπρούστας 17, Χατζησυμεωνίδης 4, Καλαϊτζάκης 6, Γονιδάκης 14, Τραγής, Κουτσουριδάκης 2, Ζυγομαλάς, Κάκιος 11.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!