04/07/2021
Reddicolo 10 17 8 14 - 49 -
Iron Maidan 25 23 18 20 - 86 -

Ο Γόντικας ντύθηκε …Ρόντμαν!

Με τον Χρήστο Γόντικα να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, οι Iron Maidan πήραν μια εύκολη νίκη απέναντι στην παρέα του Νίκου Μακρή, με τους Reddicolo να προσπαθούν αλλά να μη μπορούν αποτρέψουν την ήττα, με σκορ 49-86, στο κλειστό του Κολωνού.

Ράδος και Κυρίτσης σκόραραν νωρίς για Reddicolo για το 4-0, με το καλό ξεκίνημα όμως να μην κρατάει για πολύ, καθώς οι Maidan με πολύ όμορφο μπάσκετ και χτυπώντας τις αδυναμίες των αντιπάλων, ξέφυγαν με 10-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους Κόντη και Παληγιάννη να είναι θετικοί.

Μακρής και Κόθρας ανέλαβαν παραπάνω πρωτοβουλίες στη δεύτερη περίοδο για τους γηπεδούχους, με τον Γόντικα όμως να ανεβάζει στροφές για τα καλά, κατεβάζοντας κάθε ριμπάουντ που βρισκόταν στο …διάβα του και σκοράροντας παράλληλα, οι Iron Maidan ανέβασαν τη διαφορά και μπήκαν στο ημίχρονο με το 27-48 μπροστά.

Ένα μικρό σερί του Παπαγιάννη στις αρχές και ένα 0-11 του Γόντικα στα μέσα της τρίτης περιόδου, ψαλίδισε τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή, με το τρίτο μέρος να κλείνει με 35-66, με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός και το παιχνίδι ελεύθερο.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους παίκτες των δύο ομάδων να παίξουν ελεύθερα, ο Θειακούλης ήταν …πρώτος σε αυτό, με το τελικό αποτέλεσμα να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 49-86 και τους Iron Maidan να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Χρήστος Γόντικας με 29 πόντους, 29 (!) ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από Reddicolo ξεχώρισε ο Νίκος Μακρής με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/53 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 6/11 βολές, 31 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα και 8 λάθη. Συνολικά οι Maidan είχαν 36/72 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 8/19 βολές, 68 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη.

Reddicolo (Μακρής): Θειακούλης 12, Κόθρας 9, Ράδος 7, Μακρής 17, Πανόπουλος 2, Κυρίτσης 2.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 28 (16 ριμπ. ), Ζηρίνης 14, Μαρινάκης 3, Γόντικας 29 (29 ριμπ.), Κόντης 9, Δέλλιος 3 (6 ασ.).

Τι μας άρεσε: Το “άπαιχτο” δίδυμο Παληγιάννη – Γόντικα!