21/01/2023
Gallika and Piano BC 13 17 21 17 - 68 -
Komodo Dragons 19 20 19 5 - 63 -

Ο Γράδος ντύθηκε… Curry για τα Gallika and Piano

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα στους Gallika and Piano και DPG Warriors, όπου τελικά επικράτησαν οι τυπικά γηπεδούχοι με σκορ 68-63, χάρη στον εξαιρετικό Betsson MVP Γράδο, που σημείωσε 33 πόντους.Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι ακριβώς συνέβη στην αναμέτρηση.

Οι πολεμιστές μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με επιθετική πολυφωνία, πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είδαν μόνο τον Σταύρο Πιερρουσάκο να παλεύει μόνος του και με εννέα πόντους, ήταν ο άνθρωπος που κρατούσε την ομάδα του κοντά (13-19).

Στοο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κλεφτόγιαννης έδωσε πολλές λύσεις από το τρίποντο για τους DPG Warriors, υποτιμώντας όμως τον Γράδο, ο οποίος τους τιμώρησε ουκ ολίγες φορές. Σκοράροντας οχτώ πόντους στη συνέχεια, οδήγησε τους συμπαίκτες του στο μείον εννέα του πρώτου ημιχρόνου (30-39).

Οι δύο ομάδες είχαν βρει το ρυθμό τους στην επίθεση, με τους Πιερρουσάκο και Γράδο από την μια, και  τους Βαζαίο, Ντάο και Κλεφτόγιαννη από την άλλη, το παιχνίδι έμοιαζε ντέρμπι. Το 51-58 σίγουρα έδινε ένα μικρό προβάδισμα στους πολεμιστές, όμως ο Γράδος και η παρέα του, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε η μεγάλη ανατροπή, με τα Gallika and Piano να το γυρνούν σε ζώνη,κάτι το οποίο δυσκόλεψε αρκετά  τους DPG Warriors, αφού σκόραραν μόλις πέντε πόντους. Αντίθετα, ο Ξηροκώστας ευστόχησε σε δύο μεγάλα σουτ, ο Γράδος έβαλε όλες τις κρίσιμες βολές και το τελικό 68-63, έδωσε στην ομάδα του μία τεράστια νίκη.

Οι νικητές μέτρησαν 13/16 βολές, 14/34 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 29 ριμπάουντ (4 επ., 25 αμ.), 5 ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα και λάθη και 1 κόψιμο. Οι ηττημένοι είχαν 6/10 βολές, 21/49 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (13 επ., 24 αμ.), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα ισάριθμα λάθη και 2 κοψίματα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Στράτος Γράδος με 33 πόντους (7/8 βολές, 4/11 δίποντα, 6/9 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Gallika and Piano (Ξηρόκωστας): Πιερρουσάκος Σταύρος 21 (1), Πιερρουσάκος Γιάννης 6, Ξηροκώστας 6 (2), Καβαλλιεράτος 2, Ντούρος, Γράδος 33 (6)

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Παπαγεωργίου 5, Κλεφτόγιαννης 13 (2), Λαζαρίκος 3 (1), Ρόκιζας 2, Ντάος 12, Μαράκης 4, Βαζαίος 8 (2), Βεργόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Το πολύ φιλικό κλίμα μεταξύ των δύο συλλόγων, καθόλη την διάρκεια του derby.