12/03/2023
RBD Σπάρτανς 10 7 16 17 3 53 -
Pink Paper 11 15 4 20 10 60 -

Το καλό εισιτήριο το Pink Paper!

Μετά από ένα ματς διαφήμιση του ερασιτεχνικού μπάσκετ, τo Pink Paper κέρδισε στην παράταση τους μαχητικούς Spartans με 53-60 και τερμάτισε στην δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου του Basketaki Rebound League, αφήνοντας εκτός τους Σπαρτιάτες και θα βρει στον δρόμο του την Bear 365!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Spartans στο ντέρμπι, καθώς με 6 πόντους του Πατσού και έμμεσο τρίποντο του Νούκε, προηγούνταν με 9-5, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 4 πόντους του Κονταρίνη και 3 του Μποτσάκου, προσπέρασαν με 10-11!

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με τους Μποτσάκο, Κονταρίνη και Κοντομίχο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας και τον Καρπούζη να εκτελεί από την περιφέρεια, το Pink Paper πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 17-26. Τους γηπεδούχους κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Χανιώτης με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Σπαρτιάτες" έστησαν το δικό τους πάρτι στο παρκέ και με 5 πόντους του Χανιώτη, 4 του Πατσού και τρίποντο του Νούκε, έφεραν τούμπα το ντέρμπι και προσπέρασαν με 33-30. Μοναδικός διασωθέντας των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μποτσάκος με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 33-30!

Με 7 πόντους του Νούκε και 4 του Παντελάκη, οι Spartans προηγούνταν με 43-35, 4:30 για την λήξη. Ωστόσο, το Pink Paper πίεση στην συνέχεια τον αντίπαλο, εκμεταλλεύτηκε τις αποβολές των Πατσού - Χανιώτη και με μεγάλα σουτ των Μποτσάκου, Καμπόσου και Κοντομίχου, γύρισε το παιχνίδι, προσπερνώντας με 48-50, 20" για το τέλος. Στην επόμενη επίθεση των γηπεδούχων ο Ζαρκάλης κέρδισε φάουλ, έβαλε και τις δύο βολές και έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, 50-50!

Στο έξτρα πεντάλεπτο η παρέα του Αζάρ είχε περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Μποτσάκο και Καραΐσκο, έφτασε εύκολα στη νίκη με 53-60. Για τους γηπεδούχους στην παράταση βρήκε στόχο ο Ζαρκάλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 16/40 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/21 βολές, 18/46 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Spartans ο Παντελάκης με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp του Pink Paper ο Μποτσάκος με 27 πόντους, έχοντας 5/9 βολές, 8/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Spartans (Πατσός): Παντελάκης 6, Ζαρκάλης 10, Κολέγκας 2, Νούκε 13 (3), Πατσός 10, Χανιώτης 12 (1)

Pink Paper (Αζάρ): Καμπόσος 5 (1), Αζάρ 2, Καραΐσκος 10 (1), Καρπούζης 3 (1), Κονταρίνης 8, Κοντομίχος 5, Μπικοράρος, Μποτσάκος 27 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!