19/11/2022
Athens Touvlakers 21 18 17 17 - 73 -
Destroyed Pistons 21 20 18 19 - 78 -

Ο Καλογερόπουλος έκρινε την «παράσταση» ανάμεσα σε Touvlakers και Pistons

Βράδυ Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Athens Touvlakers υποδέχθηκαν τους Destroyed Pistons για την 9η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Σε ένα ματς πραγματική παράσταση με πολύ υψηλά ποσοστά εκατέρωθεν οι Destroyed Pistons κατάφεραν να αποδράσουν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους, χάρη στην κλάση του Παναγιώτη Καλογερόπουλου, ο οποίος βγήκε μπροστά στο φινάλε και καθάρισε για την ομάδα του Σωτήρη Βερβαινιώτη. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες έδειξαν από νωρίς ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Από τη μία οι Touvlakers βασίστηκαν κυρίως στους Μαρίνο (6π.) και Λειβαδά (6π.), από την άλλη οι Pistons στους Σαχινίδη (8π.) και Σπανόπουλο (7π.). Έξι εύστοχα τρίποντα και 42 πόντοι συνολικά σε αυτήν την πρώτη μαγική περίοδο. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-21.

Παρόμοιο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 18-20 και τους μετέπειτα νικητές να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Μητσογιάννης (10π.), Σπανόπουλος (6π.) και Σαχινίδης (4π.) τράβηξαν κουπί για τους Destroyed, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Ρίζας (6π.), Αγκουριδάκης (3π.) και Μαρίνος (3π.) έκαναν τη διαφορά στο σκοράρισμα. Σκορ ημιχρόνου, 39-41.

Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες συνέχισαν να μας προσφέρουν ωραίο θέαμα και το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Καλογερόπουλος (7π.), Σαχινίδης (5π.), Μητσογιάννης (4π.) και Βερβαινιώτης (4π.) σκόραραν με συνέπεια για τους φιλοξενούμενους, ενώ από πλευράς Athens Touvlakers την αιχμή του δόρατος στην επίθεση αποτέλεσαν οι Κοσκέρας (7π.), Κουμουνδουρέας (4π.) και Ρίζας (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 56-59.

Η παράσταση από τις δύο ομάδες συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου οι Pistons αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοί. Με τον Παναγιώτη Καλογερόπουλο (5π. με 1 τρ.) να είναι ηγετικός στις τελευταίες φάσεις οι Destroyed Pistons έφτασαν στη νίκη με 73-78 και βρίσκονται πλέον στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα (με ισοβαθμία).

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Touvlakers είχαν 23/41 δίποντα, 6/33 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 9 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Destroyed Pistons είχαν 21/55 δίποντα, 10/25 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καλογερόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε  ο Γιώργος Αγκουριδάκης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 3 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Athens Touvlakers (Κοσκέρας) : Αγκουριδάκης 10 (1), Καρμοίρης 6, Κοσκέρας 19, Κουμουνδουρέας 5, Λειβαδάς 8 (2), Λεμπούσης, Μαρίνος 9 (3), Ρίζας 16.

Destroyed Pistons (Καλογερόπουλος) : Βερβαινιώτης 4, Καλογερόπουλος 15 (3), Καρατσίκος 2, Μητσογιάννης 19, Σαχινίδης 18 (3), Σπανόπουλος 18 (4), Τζούμας 2.

Τι μας άρεσε : Η τρομερή ευστοχία των δύο ομάδων.