01/11/2020
Thunder 16 12 15 14 - 57 -
Bobeeres 12 7 16 21 - 56 -

O Καραγιαννάκης «έσωσε» την Thunderblaze!

Με μεγάλο τρίποντο του Άγγελου Καραγιαννάκη, η Thunderblaze κέρδισε με 57-56 τους Bobeeres στον Κολωνό και έφτασε έτσι τις δύο νίκες στον τρίτο όμιλο της MasterLeague.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να εξουδετερώνουν η μία την άλλη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 16-12 υπέρ της Thunderblaze, που είδε τον Λαγό να σημειώνει 8 πόντους. Για τους «πράσινους», 4 πόντους σημείωσε ο Ανδρέας Αγάθος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι παρέμεινε νευρικό με την Thunderblaze να συνεχίζει ωστόσο να έχει το πάνω χέρι κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 28-19. Λαγός από την μία με 5 πόντους και Τζώρτζης από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι, είχαν τον τρόπο να κρατούν το προβάδισμα, με μία διαφορά της τάξης των 8 πόντων. Σκυτάλη από τον Λαγό πήρε ο Καραγιαννάκης, που έβαλε 7 πόντους σε αυτήν την περίοδο. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 43-35. Για τους Bobeeres, 8 πόντους έβαλε ο Τζανάκης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Bobeeres έκαναν την αντεπίθεσή τους. Με τους Τζανάκη και Αγάθο σε μεγάλα κέφια, οι «πράσινοι» 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, προηγήθηκαν με 56-54. Ωστόσο, λίγο πριν την λήξη, ο Άγγελος Καραγιαννάκης, με τρίποντο «μαχαιριά» χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 57-56.

MVP του αγώνα ήταν ο Άγγελος Καραγιαννάκης με 20 πόντους, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Τζανάκης με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/68 εντός πεδιάς, 9/36 τρίποντα και 10/15 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα κι έκαναν 2 λάθη. Από την άλλη οι Bobeeres είχαν 21/71 εντός πεδιάς, 1/15 τρίποντα και 13/18 βολές. Μάζεψαν 59 «σκουπίδια», μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 3 τάπες.

Thunderblaze (Λαγός): Ζαράνης 3, Καραγιαννάκης 20, Λαγός 19, Ζαΐμης 2, Τσιούφης 5, Κοκκινάκης 2, Τζούρτος 6.

Bobeeres (Τσίτουρας): Ξουράφης 2, Τζώρτζης 10, Καββαδίας, Μπερντέλης 4, Σακελλαράκης 7, Αντωνόπουλος 2, Αρβανιτέλλης, Αγάθος 10, Ρίπης 2, Τζανάκης 19.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα χορταστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες!