20/06/2023
War Gamers 14 20 19 21 - 74 -
Couvaliers 29 11 13 20 - 64 -

Ο Καραγιάννης τα έκανε όλα για τους War Gamers!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση τους έκαναν οι War Gamers, που λύγισαν τους λίγους (αριθμητικά) Couvaliers με 74-64, δείχνοντας την μεγάλη τους ποιότητα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν παραγωγικό, με τον Καραγιάννη να παίζει μόνος του στην επίθεση για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ από την άλλη μεριά οι φιλοξενούμενοι είδαν τους Πάνο και Φάτσια να είναι σε καλή βραδιά. Το 14-20 ήταν μία αφετηρία για τους Couvaliers, όμως το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο.

Η δεύτερη περίοδος ήταν άλλου παπά ευαγγέλιο, αφού οι War Gamers είδαν τον Φιλίππου να τιμωρεί την άμυνα ζώνης των αντιπάλων του και τον Καραγιάννη να συνεχίζει τα δικά του. Αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ να είναι στο 34-31.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήγαν να γυρίσουν το παιχνίδι μέσω της επίθεσης, όμως δεν κατόρθωσαν να κάνουν πολλά, παρά την καλή απόδοση των Πάνου και Γκούφα. Ο Αβραμίδης από την άλλη μεριά ήταν δηλητηριώδης από το τρίποντο, ο Καραγιάννης τον βοηθούσε και το 53-44, ήταν απόλυτα φυσιολογικό, ύστερα από τρεις περιόδους.

Το τελευταία δεκάλεπτο δεν έλεγε και πολλά, αφού οι Couvaliers προσπαθούσαν να πλησιάζουν, αλλά ότι καλό έχτιζαν στην επίθεση, το χαλούσαν στα μετόπισθεν. Πάνος και Αβραμίδης συναγωνίζονταν ποιος θα ευστοχούσε στα περισσότερα, ενώ και ο Φάτσια βοήθησε πολύ την ομάδα του. Τελικά το 74-64 έδωσε τη νίκη στους War Gamers, που χρειάζονται ακόμα μία, ώστε να προκριθούν στον επόμενο γύρο στο Summer League στην κατηγορία Master.

Οι νικητές μέτρησαν 11/20 βολές, 15/37 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 46 ριμπάουντ (18 επ., 28 αμ.), 15 ασίστ, 7 λάθη, 5 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 5/6 βολές, 13/25 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 33 ριμπάουντ (25 αμ., 8 επ.), 11 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 29 πόντους (8/13 βολ., 6/13 διπ., 3/9 τρπ.), 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ισάριθμα λάθη και 1 κόψιμο.

War Gamers (Μέμεζας): Πανταζής, Μπερδεμπές, Λαζαράκος 1, Καραγιάννης 29, (3), Διαμαντής, Μέμεζας, Φιλίππου 13 (4), Αβραμίδης 16 (4), Λυγγερίδης 8, Νατσίδης 4, Βασιλόπουλος

Couvaliers (Τσιρδήμας): Αθανασόπουλος, Τσιρδήμος, Πολίτης, Φάτσια 18 (1), Καζάνης 2, Χριστοδούλου 8 (2), Πάνος 22 (4), Γκούφας 14 (4)

Τι μας άρεσε: Ο βομβαρδισμός των τρίποντων κι από τις δύο ομάδες καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.