02/06/2022
Terroristas 11 10 17 16 - 44 -
Black Panthers 16 13 10 26 - 65 -

Ο Καραμάνης επέστρεψε στα παρκέ και οι Πάνθηρες στις νίκες!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall του Κολωνού οι Terroristas υποδέχθηκαν τους Black Panthers για την 3η αγωνιστική του έβδομου ομίλου της Summer Development 2 League. Η επιστροφή του Δημήτρη Καραμάνη (του αγαπημένου Pick ‘n’ Popa) στα παρκέ της διοργάνωσης συνοδεύτηκε με νίκη για την ομάδα των Πανθήρων. Μοιρασμένο ήταν το ματς στη μεγαλύτερή του διάρκεια, με τους Black Panthers να πατούν στο γκάζι στο φινάλε και, με επιμέρους 6-26 στο τελευταίο δεκάλεπτο, να φτάνουν στη νίκη με 44-65.  Πάλεψαν οι Terroristas που είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Ζαχαρία Λίτινα (20π. με 5 τρίπ.), αλλά λύγισαν στο φινάλε γνωρίζοντας δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές που μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Με πέντε διαφορετικούς σκόρερ και τους Τήλιο (6π.) και Αποσκίτη (4π.) να ξεχωρίζουν, οι Panthers αιφνιδίασαν τους Terroristas στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Παναγιώτη Κονοφάου (4π.) βρήκε τα πατήματά της στη συνέχεια και με πρωταγωνιστή τον Λίτινα (7π. με 1 τρίπ.) μείωσε στους 5 πόντους. Σκορ δεκαλέπτου, 11-16.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-13 και τους τυπικά φιλοξενούμενους να διευρύνουν ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα. Εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό διάστημα ήταν ο Κωνσταντίνος Αποσκίτης με 9 πόντους και 2 τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη, ο Λίτινας (6π. με 2 τρίπ.) συνέχιζε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας ως συμπαραστάτες τους Γάτσο (2π.) και Βατικιώτη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 21-29.

Μετά την ανάπαυλα, οι Terroristas ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση. Με όπλο την ευστοχία από την περιφέρεια και τους Μπουγά (8π. με 2 τρίπ.), Γάτσο (4π.), Τσιαούση (2π.) και Λίτινα (3π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι «Τρομοκράτες» έβαλαν πίεση στους Πάνθηρες, που είδαν τη διαφορά να εξανεμίζεται. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Black Panthers που σκόραραν μόλις 10 πόντους, με τον Κωνσταντίνο Παπαδή (5π.) να ξεχωρίζει. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-39.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην crunch time. Διαφορετική γνώμη είχαν οι Black Panthers και φρόντισαν να την εκφράσουν με ξεκάθαρο τρόπο εντός του παρκέ. Με τρία τρίποντα από τα αδέρφια Καββαδία (Κώστας 2, Τηλέμαχος 1), τον Αποσκίτη να προσθέτει ακόμη 10 πόντους στην πλούσια συλλογή του και τον Τήλιο (4π.) να ολοκληρώνει την Betsson mvp εμφάνισή του, οι Πάνθηρες απλοποίησαν την κατάσταση. Οι Terroristas δεν είχαν άμεση απάντηση, σκόραραν μόλις 6 πόντους στην κρίσιμη τελευταία περίοδο και μοιραία ηττήθηκαν.

Στο τέλος του αγώνα οι Terroristas είχαν 8/25 δίποντα, 8/33 τρίποντα και 4/13 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 30 λάθη. Στον αντίποδα, οι Black Panthers είχαν 23/53 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τήλιος με 10 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους Terroristas ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Λίτινας με 20 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε 4 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Terroristas (Κονοφάος) : Γάτσος 6 (10 ριμπ.), Παπαπαναγιώτου (11 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.), Βατικιώτης 2 (5 ριμπ.), Τσιαούσης 3 (7 ριμπ., 2 κλεψ.), Μπουγάς 9 (4 ριμπ., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Λίτινας 20 (4 ασί., 5 τρίπ.), Κονοφάος 4 (6 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ.).

Black Panthers (Καραμάνης) : Κουλούρης 2 (4 ριμπ.), Καββαδίας Κ. 11 (4 ριμπ., 3 ασί., 1 τρίπ.), Ρήγας (3 ριμπ., 3 κλεψ.), Καββαδίας Τ. 5 (4 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Μαυράκης (2 ασί.), Παπαδής 7 (10 ριμπ., 2 ασί.), Καραμάνης 4 (3 ριμπ., 3 ασί.), Τήλιος 10 (8 ριμπ., 2 κλεψ.), Αποσκίτης 26 (7 ριμπ., 3 ασί., 7 κλεψ., 2 τρίπ., 2 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των Πανθήρων.