Αλκοολικός Αστέρας 15 12 19 17 2 65 -
La Bola De Papel 14 22 8 19 7 70 -

Ο Καραθανάσης, η παράταση και η νίκη για την La Bola!

Εφτά έκανε τις νίκες της στην Development League η La Bola De Papel καθώς επικράτησε πολύ δύσκολα του Αλκοολικού Αστέρα στην παράσταση στο κλειστό του Περιστερίου.

Ένα πολύ όμορφο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τον Αλκοολικό Αστέρα να προηγείται με 15-14 χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Αντωνόπουλου και τα δίποντα των Πιτσίλου, Παπακωνσταντίνου και Φουρνογεράκη. Από την άλλη μεριά, οι Καραθανάσης, Κιφοκέρης και Καραϊσκάκης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι παίχτες της La Bola είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και με πρωταγωνιστές τους Καραθανάση, Τσουκάλη και Κιφοκέρη προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 27-36. Με τρίποντα του Αντωνόπουλου και καλάθια του Γιάννη μέσα από το ζωγραφιστό, οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί, όμως το θα έπρεπε να ανεβάσουν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην επανάληψη για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με τους Πίτσιλο και Φουρνογεράκη ο Αλκοολικός στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει την κατάσταση (38-38), αλλά να προηγηθεί κιόλας (46-44), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι "κόκκινοι" έκαναν πολλά εύκολα λάθη, έδωσαν δικαιώματα στον αντίπαλο και είδαν το +9 του ημιχρόνου να πηγαίνει περίπατο.

Όπως ήταν λογικό το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες έδιναν μάχη για κάθε κατοχή και το προβάδισμα αλλάζε συνεχώς χέρια. Ο Φουρνογεράκης με δίποντα και ο Αντωνόπουλος με τρίποντες "βόμβες" τραβούσαν το... κουπί στην επίθεση για τον Αλκοολικό, ενώ από την άλλη μεριά οι Τσουκάλης και Κιφοκέρης σκόραραν όταν η ομάδα τους είχε ανάγκη, με το σκορ να είναι 59-59, 1' πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να αγκαλιάζουν τη νίκη όταν ο Καραθανάσης με γκολ - φάουλ, 3" πριν το τέλος έκανε το σκορ 62-63, όμως ο Πίτσιλος με 1/2 βολές στα 3 δέκατα του δευτερολέπτου ισοφάρισε σε 63-63, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Μαρινάκη ήταν πιο ψύχραιμη και με πρωταγωνιστές τους Τσουκάλη και Καραθανάσης έφτασε πολύ δύσκολα στη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 7-2. Οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης και γνώρισαν μοιραία την ήττα, σ' ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καραθανάσης με 27 πόντους (11/16 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/44 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 9/22 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/61 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Αλκοολικός Αστέρας (Πανταζής): Αντωνόπουλος 14 (4), Γιάννης 15, Παπακωνσταντίνου 2, Πίτσιλος 12, Πρωτόπαπας 3, Φουρνογεράκης 19 (2)

La Bola De Papel (Φλώρος): Καραθανάσης 27, Καραϊσκάκης 4, Κιφοκέρης 14 (1), Μαρινάκης, Σωτηρόπουλος 3 (1), Τζαναβάρας 2, Τσουκάλης 17 (2), Φλώρος 3

Τι μας άρεσε: Το... refuse to lose και των δύο ομάδων και η ηγετική εμφάνιση του Καραθανάση.