04/03/2023
Green Rose BC 21 18 8 12 - 59 -
G-vana 12 22 2 24 - 60 -

Ο Λιάνας δεν ήθελε παράταση!

Σ’ένα παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα η G-Vana κέρδισε κυριολεκτικά στην τελευταία κατοχή τους Green Rose με 59-60 και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική για την κατηγορία Development.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, με τους Καναβάρο, Τριανταφυλλόπουλο και Τριτάκη να είναι ζεστοί και να σκοράρουν τους 16 από τους συνολικά 21 πόντους της ομάδας τους. Για τους φιλοξενούμενους μόνο ο Θάνος ήταν παραγωγικός και σίγουρα, κάτι έπρεπε ν’ αλλάξει γρήγορα.

Η αναμέτρηση είχε καταπληκτικός ρυθμό, με τον Τσιμπούρη να βρίσκει πεδίο δράσης στο τρανζίσιον, ενώ και ο Νικήτας φάνηκε να ξυπνάει εκτελεστικά. Τα Πράσινα Τριαντάφυλλα συνέχισαν στο δικό τους ρυθμό, με τον Τριανταφυλλόπουλο να δίνει λύσεις για το 39-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν η χειρότερη του παιχνιδιού, αφού το επιμέρους 8-2 τα λέει όλα. Οι Green Rose με τον Ξιάρχο ανέπνευσαν στην επίθεση, όμως τα πράγματα για την G-Vana, έγιναν άσχημα, αφού σκόραραν μόνο με βολές. Το 47-36, ήταν μία καλή διαφορά για τους γηπεδούχους ή μήπως όχι;

Ο Τσιμπούρης με τον Θάνο ήταν ασταμάτητοι στην τέταρτη περίοδο, η G-Vana έκανε σερί 10-0 και το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Τριτάκης με ατομικές ενέργειες κράτησε την ομάδα του ζωντανή στο σκορ και στο τέλος έγινε το έλα να δεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις πόντους διαφορά (56-59), όμως με φοβερό τρίποντο ο Καναβάρος ισοφάρισε σε 59-59, όμως το δράμα δεν είχε τελειώσει εκεί. Με τέσσερα δευτερόλεπτοα ν’ απομένουν για τη λήξη ο Λιάνας κέρδισε φάουλ με τη λήξη του αγώνα, ευστόχησε στη μία βολή, δίνοντας στην ομάδα μία υπερπολύτιμη νίκη.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Τσιμπούρης με 18 πόντους (5/6 βολές, 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 5 ασίστ, 3 λάθη και 5 κλεψίματα

Οι νικητές μέτρησαν 7/14 βολές, 25/57 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (9 επ., 31 αμ.), 16 ασίστ, 14, λάθη, ισάριθμα κλεψίματα και 4 μπλοκ. Οι ηττημένοι μέτρησαν 2/8 βολές, 12/40 δίποντα, 11/18 τρίποντα, 43 ριμπάουντ (11 επ., 32 αμ.), 10 ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα, 16 λάθη και 2 κοψίματα.

Green Rose (Ροζάκης): Βασιλόπουλος, Δημητρόπουλος 3 (1), Καναβάρος 11 (3), Κόσσυφας 6, Λώλος, Ξιάρχος 14 (3), Ροζάκης, Τριανταφυλλόπουλος 10 (2), Τριτάκης 15 (2)

G-Vana (Νικήτας): Θάνος 18, Λιάνας 1, Μοσχόποθλος 4, Νικήτας 9, Πυλαρινός 6, Τσιμπούρης 18 (1), Φραγκούλης 2, Ψωμιάδης 4

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο φάουλ, δεν στάθηκε αφορμή να χαλάσει το καλό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων κι αξίζουν συγχαρητήρια, σε όλους τους παίκτες