Golden Boys 13 13 11 14 - 51 -
Beer Team 9 13 17 9 - 48 -

Ο Μάγος "καθάρισε" για τους Golden !

Η ομάδα των αδερφών Μαυράκη εμφάνισε το καλό της πρόσωπο, όπως στα περισσότερα παιχνίδια απέναντι σε μεγάλες ομάδες, όμως δεν κατάφερε να χαμογελάσει τελευταία ούτε αυτή τη φορά.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι γηπεδούχοι το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Golden να μπαίνουν σε θέση οδηγού με καλάθια των Ποντικού (7π.), Β. Χαχάμη (4π.) και Δαπόλα (2π.) και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με Παπαδόπουλο (3π.), Μεταξά (2π.), Α. Μαυράκη (2π.) και Ανδρόνικο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Η Beer, ούσα συγκεντρωμένη αμυντικά και έχοντας τους Τζατζαράκη (6π.) και Α. Μαυράκη (5π.) σε πολύ καλή κατάσταση, συνέχισε να βάζει δύσκολα στο φαβορί του αγώνα. Ο Golden ήταν πολύ άστοχοι για τα δεδομένα τους, με τον Β. Χαχάμη (7π.) να βρίσκει ανά διαστήματα ρυθμό, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με +4. Σκορ ημιχρόνου, 26-22.

Μετά την ανάπαυλα η Beer Team διένυσε το πιο παραγωγικό της διάστημα στο ματς, ούσα πολύφωνη και σταθερά πιεστική στο αμυντικό σκέλος. Παπαδόπουλος (5π.), Θεοδοσόπουλος (4π.), Μεταξάς (4π.) και Μαρφαντάς (3π.) σκόραραν με συνέπεια για τους φιλοξενούμενους που πήραν κεφάλι στο σκορ, ενώ την ίδια ώρα οι Golden συνέχισαν να προβληματίζουν με την αστοχία τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Beer έδειχνε να πατά καλά, καθώς με μπροστάρη τον Ανδρόνικο (7π.) κρατούσε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι τα τελευταία λεπτά. Οι Golden, ωστόσο, επιβεβαίωσαν για μια ακόμη φορά το μέταλλο νικητή που τους χαρακτηρίζει και με τον Ποντικό να βάζει τεράστια σουτ στο φινάλε, κατάφεραν να αποδράσουν από το Basketaki Arena με ένα ακόμη ροζ φύλλο στη συλλογή τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Golden Boys είχαν 17/38 δίποντα, 4/37 τρίποντα και 5/16 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 15 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Στον αντίποδα, η Beer Team είχε 12/42 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 24 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ποντικός με 22 πόντους, έχοντας 5/11 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Τζατζαράκης με 6 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 14 λεπτά συμμετοχής.

Golden Boys (Χαχάμης Α.): Δαπόλας 4, Ιορδανίδης 4, Κατσούλης 2, Ποντικός 22 (4), Χαχάμης Α., Χαχάμης Β. 17, Χερτζ 2.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Ανδρόνικος 9 (1), Θεοδοσόπουλος 6, Κρεκούκης, Μαρφαντάς 3 (1), Μαυράκης Μ., Μαυράκης Α. 8 (1), Μαχαλιάς, Μεταξάς 8, Παπαδόπουλος 8 (2), Σούλτης, Τζατζαράκης 6.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.