08/10/2022
Flying Circus 4 9 8 21 - 42 -
Λύκοι 10 12 13 4 - 39 -

Ο Μαρίνης ντύθηκε… Λαρεντζάκης και οι Flying Circus έκλεψαν τη νίκη!

Για την τρίτη αγωνιστική της Development League, οι Flying Circus με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, πήραν τη νίκη με 42-39, κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια των Λύκων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ορεξάτο κι από τις δύο ομάδες, όμως η αστοχία των Flying Circus, ήταν παροιμιώδης με τη συγκομιδή των τεσσάρων πόντων να είναι φτωχή σ’ αντίθεση με την παραγωγή των δέκα για τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο μπασκετικό με τους Κούβελα και Πάτρα να κερδίζουν φάουλ, να σημειώνουν πόντους και να οδηγούν εκ του ασφαλούς την ομάδα τους. Το «Ιπτάμενο Τσίρκο» τώρα τα περίμενε όλα από τους Αλεξάκη και Λαγκάδα, όμως το 13-22 έλεγε, πως χρειάζονταν κι άλλοι να βγουν μπροστά.

Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια και στην τρίτη περίοδο, όμως η ειδοποιός διαφορά ήταν η άνοδος του Δρόσου, που έδωσε κι άλλες λύσεις στους Λύκους, Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και η ήττα, έμοιαζε αναπόφευκτη με σκορ στο 21-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, είχαμε ολική αλλαγή σκηνικού. Οι Flying Circus με επιμέρους σκορ 21-4, έκαναν την ανατροπή και πήραν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν με 42-39. Ακρογωνιαίος λίθος του ροζ φύλου αγώνος ήταν ο Δημήτρης Μαρίνης, που σημείωσε τρία τρίποντα (τα δύο συνεχόμενα), ενώ ο Αλεξάκης τον βοήθησε με το δυναμικό του παιχνίδι. Οι Λύκοι ούτε που κατάλαβαν, πως έφυγε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους, όμως έτσι είναι το μπάσκετ.

Οι Flying Circus είχαν 7/16 βολ., 10/41 διπ., 5/22 τριπ.. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ (9 επ., 31 αμ.), ενώ μοίρασαν 5 ασίστ για 9 λάθη, κάνοντας όμως 11 κλεψίματα. Οι ηττημένοι Λύκοι μέτρησαν 5/10 βολ., 15/53 διπ., 2/14 τριπ., πήραν 50 ριμπάουντ (12 επ., 38 αμ.), μοίρασαν 7 τελικές πάσες για 17 λάθη, έκλεψαν 8 φορές κι είχαν και 1 κόψιμο.

Ο Δημήτρης Μαρίνης αναδείχτηκε Betsson MVP, αφού μέτρησε 9 πόντους με 3/8 τρίποντα, 0/1 δίποντα, έκανε 5 κλεψίματα, ενώ μοίρασε και 2 τελικές σε μόλις 22:40.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 12, Ασημακόπουλος, Γλυνός, Κάκιας 8 (1), Μαρίνης 9 (3), Πιπιλής 5 (1), Λαγκάδας 8.

Λύκοι (Πάτρας): Γεωργιάδης Άγγελος 2, Γεωργιάδης Κωνσταντίνος 5 (1), Δρόσος 13, Καχριμάνης, Κουρούβανης, Κούβελας 10, Λύκας 1, Πάτρας 9, Στριμπούλης, Χαρόκοπος

Τι μας άρεσε: Οι Flying Circus ποτέ δεν παράτησαν το παιχνίδι, ακόμα κι όταν βρέθηκαν στο μείον 14 και δικαιώθηκαν στο τέλος!