09/10/2022
New York Fix 10 9 13 14 4 50 -
Mpaloniakos 8 15 15 8 9 55 -

Ο Μπαλονιακός κέρδισε, οι New York Fix ελπίζουν!

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μπαλονιακός κέρδισε τους New York Fix με 50-55 ωστόσο έμεινε εκτός θεσμού, ενώ οι ηττημένοι περιμένουν ήττα των Δαλάι Κλάμα για να περάσουν εκείνοι στην επόμενη φάση.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους New York Fix να προηγούνται με 10-8, χάρη σε 4 πόντους του Χατζή και τρίποντα των Καλπακίδη - Κουτούζου. Το δίδυμο Κόντη - Γούλα με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπαλονιακός επέβαλε τον δικό του ρυθμό και με 8 πόντους του Δημητρόπουλου και 3 του Καρατσαρέα, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 19-23. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Σεΐζης, Καρακούσης, Αθανασόπουλος και Παναγόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ζαγαριώτη δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια του και με τους Λιόντο - Γούλα να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, βρέθηκε στο +9, 29-38. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 32-38, διαμόρφωσε για λογαριασμό των New York Fix ο Χατζής από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ο ίδιος πέτυχε άλλους 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 32-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" πίεσαν αρκετά τον αντίπαλο και με τους Καλπακίδη, Καρακούση και Χατζή να σκοράρουν από 3 πόντους έκαστος, έστειλαν το ματς στην παράταση, 46-46. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λεβεντούρης, Καρατσαρέας, Γούλας και Τζώλης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Μπαλονιακός ήταν καλύτερος και με μεγάλα σουτ των Δημητροπούλου, Γούλα, Καρατσαρέα και Τζώλη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 50-55. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Κούρος, Σεΐζης και Αθανασόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/27 βολές, 13/39 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/21 βολές, 18/44 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 22 λάθη.

Πολυτιμότερος των New York Fix ο Χατζής με 16 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/13 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Μπαλονιακού ο Λιόντος με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 2/3 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

New York Fix (Σεΐζης): Αθανασόπουλος 3, Καλπακίδης 6 (2), Καρακούσης 5, Καραμανώλης, Κουτούζος 3 (1), Κούρος 5, Κώνστας, Παναγόπουλος 4, Παύλου 3, Χατζής 16 (1), Σεΐζης 5

Μπαλονιακός (Ζαγαριώτης): Γούλας 14, Δημητρόπουλος 11 (3), Λιόντος 6, Καρατσαρέας 7, Κόντης 6, Λεβεντούρης 3, Μασσαλής 2, Τζώλης 6

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες!