50
DDBC 12 10 11 17 - 50 -
Pourangers BC 25 15 20 11 - 71 -

Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς!

Παρασκευή βράδυ στο ASH και το Summer League μόλις ξεκίνησε. Και όχι μόνο αυτό! Είχαμε new kids on the block, αφού οι DDBC είναι μια ολοκαίνουργια, νεοσύστατη ομάδα και στον πρώτο της αγώνα στο Basketaki αντιμετώπισε τους Pourangers, οι οποίοι τους απέδειξαν ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα…

Μουδιασμένοι μπήκαν οι DDBC στην πρώτη περίοδο και δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό με τους Pourangers να το εκμεταλλεύονται και να προηγούνται με διψήφια διαφορά από την αρχή. Φανταστικός ο Αλέξανδρος Στρατόπουλος που στο πρώτο του παιχνίδι με την ομάδα έμοιαζε ασταμάτητος έχοντας 9 πόντους στην περίοδο και βοηθώντας τα μέγιστα τους Pourangers να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τη σκυτάλη πήρε ο Δραγάνης για τους Pourangers, οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 8 δικούς του πόντους κατάφερε να διατηρήσει σε απόσταση ασφαλείας την ομάδα του. Για να λέμε την αλήθεια, οι DDBC δεν τρόμαζαν σε καμία περίπτωση, αφού κατάφεραν να σκοράρουν ακόμα λιγότερους πόντους σε σχέση με την πρώτη περίοδο και συγκεκριμένα 10. Το 22-40 του ημιχρόνου έδειχνε να είναι μη αναστρέψιμο.

Μια από τα ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον μοναδικό διασωθέντα από τους DDBC να είναι ο Μουγνάι, ο οποίος όποτε έμπαινε στο ματς έκανε κάτι καλό. Η αλήθεια είναι ότι οι DDBC δεν είχαν καθόλου χημεία και μάλιστα κάποιοι δε γνωρίζονταν καν μεταξύ τους, οπότε προσπαθούσαν να δώσουν χρόνο σε όλους, αλλά αυτό δε τους έβγαινε σε καλό. Η τρίτη περίοδος έληξε με 33-60 υπέρ των Pourangers.

Κάπου εκεί οι Pourangers έριξαν ρυθμούς και οι DDBC βρήκαν ευκαιρία να δείξουν κάποια καλά στοιχεία. Αλαφάκης, Λυμπερίου, Δαμάσκος και Μουγνάι, όταν βρέθηκαν μαζί στο παρκέ έκαναν πολύ ωραία πράγματα, αλλά το rotation που επέλεξαν να κάνουν οι DDBC δεν ευνόησε το ρυθμό που βρήκαν οι συγκεκριμένοι παίκτες σε ένα σημείο του αγώνα. Έδειξαν όμως καλά στοιχεία και όταν βρουν τη χημεία τους μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά πολλές ομάδες. Τουλάχιστον για τώρα γνώρισαν τη βαριά ήττα με 50-71 από τους Pourangers, κέρδισαν ωστόσο στο επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Θανάσης Μπούτζης με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από κοντά και ο Αλέξανδρος Στρατόπουλος με 25 πόντους!

Οι DDBC είχαν 21/63 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 5/17 βολές, 54 ριμπάουντ και 11 ασίστ για 16 λάθη. Οι Pourangers τελείωσαν τον αγώνα με 28/61 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 6/11 βολές, 39 ριμπάουντ και 21 ασίστ για 20 λάθη.

DDBC (Φιλίππου): Κανέλλιας, Καράμπελας, Κορμαρής 8, Λυμπερίου 8 (1), Μουγνάι 12, Μωυσιάδης 4, Πολίτης 2, Φιλίππου 2, Δαμάσκος 8

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Γεωργιόπουλος Α. 2, Δραγάνης 12, Μουσκής 4, Μπούτζης Σ., Μπούτζης Α. 17, Μπούτζης Π. 11 (2), Στρατόπουλος Α. 25 (1), Στρατόπουλος Γ.

Τι μας άρεσε: Ο νεοφερμένος Αλέξανδρος Στρατόπουλος που έφερε άλλον αέρα στο παιχνίδι των Pourangers.