19/11/2023
All Blacks 8 18 21 16 - 63 -
Trailers 14 11 16 12 - 53 -

Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς!

Απογευματάκι Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου, οι All Blacks άντεξαν στην πίεση των Trailers και πήραν το έκτο ροζ φύλλο για φέτος, σκαρφαλώνοντας έτσι στην Πέμπτη θέση του δεύτερου ομίλου της Development 2.

Μουδιασμένα ξεκίνησαν οι δυο ομάδες, με τον Βλάχο να σπάει το ρόδι για τους φιλοξενούμενους μετά το πρώτο τρίλεπτο. Οι Τrailers, βασιζόμενοι στο επιθετικό ταλέντο του Βλάχου (6π) και του Παπαδόπουλου (9π), πήραν προβάδισμα στο σκορ, 6-12, δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου απέναντι στους Αll Βlacks, τους οποίους οδήγησε επιθετικά ο Χερβατίδης με έξι πόντους. Εν τέλει, ο φωτεινός πίνακας του Σπάρτακου έγραψε 8-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σαμαρτζής με εννιά πόντους έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Αll Βlacks, οι οποίοι προηγήθηκαν με + 4, 18-14, στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Oι Trailers δυσκολεύτηκαν να βρουν επιθετικές λύσεις, αλλά τελικά σκόραραν με τον Γεωργούντζο (3π) και τον Βλάχο (6π). Σκορ ημιχρόνου,  25-25.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Μπούρος με 7 πόντους ήταν ο πολυτιμότερος επιθετικά και αμυντικά για τους Βlacks, έχοντας βέβαια άξιο συμπαραστάτη του τον Σαμαρτζή (5π). Οι Τrailers βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι δια χειρός Βλάχου (5π), Παπαδόπουλο, Ζαχαριουδάκη και Αντωνίου (3π έκαστος), διαμορφώνοντας έτσι το 47-41.

Όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοιχτά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Σαμαρτζή να ανοίγει το σκορ για τους All Blacks και να πετυχαίνει ακόμα πέντε πόντους στη συνέχεια, δίνοντας έτσι αέρα δέκα πόντων, 56-46, στην ομάδα του, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ζαχαριουδάκης με ένα τρίποντο και Ζαφρακόπουλος με τέσσερις πόντους ήταν το τελευταίο χαρτί των Trailers, οι οποίοι υποχρεώθηκαν στη δεύτερη τους ήττα με σκορ 63-53.

Betsson MVP για  τους Αll Blacks αναδείχθηκε ο Γιώργος Σαμαρτζής με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ από τους Trailers διακρίθηκε ο Κώστας Βλάχος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο.

All Blacks (Σαμαρτζής): Καλλιώρας, Τσαλουκίδης 1, Μπαλντατσίδης 5, Σπυρόπουλος, Σαμαρτζής 25, Τσαμαλής 6, Χερβατίδης 10, Μπούρος 16.

Trailers (Αντωνίου): Σταυριανάκης, Γεωργούντζος 3, Πυριόχος 2, Ζαχαριουδάκης 6, Ζαφρακόπουλος 6, Παπαδόπουλος 15, Βλάχος 18, Αντωνίου 3.

Τι μας άρεσε: Ο ενθουσιασμός των Trailers και η εμπειρία των All Blacks!