26/01/2023
Patras LakiStars 13 17 14 21 - 65 -
Μινάρ Ηστ 14 8 4 16 - 42 -

Ο παλιός είναι αλλιώς και το ροζ φύλλο για τους Lakistars

Εξαιρετικές ήταν και οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα και πολύ κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού. Αυτό όμως άλλαξε ριζικά στο δεύτερο καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι πήρανε μεγάλο προβάδισμα με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι τους να χάσουν ψυχολογία και να κάνουν ‘κοιλιά’ χάνοντας έτσι το πολυπόθητο ροζ φύλλο με σκορ (65-42).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να παίζουν σε χαμηλό ρυθμό και να εστιάζουν κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Σε πολύ καλό φεγγάρι ήταν ο Χρονόπουλος για τους Lakistars που σημείωσε 8 πόντους από την πρώτη μόλις περίοδο και κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Coach-παικτη Παναγοπουλου να προηγείται με έναν πόντο (13-14).

Οι Lakistars μπήκανε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρη ξανά τον συνήθη ύποπτο Χρονόπουλο που έβαλε 7 πόντους πήραν κεφάλι στο σκορ με 8 πόντους (30-22). Οι φιλοξενούμενοι ενώ κυκλοφορούσαν την μπάλα και βγάζαν συνεργασίες δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν εξίσου καλά τις φάσεις με αποτέλεσμα να μείνουν χαμηλά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε φανταστικα για τους γηπεδούχους που εκμεταλλευόμενοι το πρόβλημα των αντιπάλων τους στο σκοράρισμα χτίσανε θεμέλια για την μετέπειτα νίκη τους. Από την άλλη πλεύρα οι Minarist υπέπεσαν σε πολλά λάθοι οδηγώντας τους στην ‘καταστροφή’. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ (44-26).

Η τελευταία περίοδος του παιχνιδιού μας έκρυβε πολλές εκπλήξεις καθώς οι Minarist προσπάθησαν να βγάλουν κάποια αντίδραση με πρωταγωνιστή τον Αποστολόπουλο που έβαλε 14 πόντους και αμυντικά ήταν σχεδόν αδιαπέραστος. Αυτό βεβαίως δεν ήταν αρκετό καθώς και οι γηπεδούχοι δεν το άφησαν το παιχνίδι στην τύχη του.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, ανακηρύχθηκε  ο Χρονόπουλος με 26 πόντους 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Lakistars: Αγγελόπουλος 0, Αξιώτης 8, Κατσένος 3, Κομνηνός 12, Κουτσογιάννης 6, Κριτζίωτης 0, Μητρόπουλος, Φουντόπουλος 6, Χρονόπουλος 26

PatrasMinarist: Αποστολόπουλος 19, Παναγόπουλος 0, Νταφογιάννης 4, Τάγκαλος 8, Ντάρλας 2, Κοκκώνης 6, Κακαβούλας 0, Δημητρόπουλος 2, Βαλέριος 1