31/10/2022
Optimus Priamus 10 12 10 8 - 42 -
Kolosos Dunk n' Donuts 15 11 8 14 - 48 -

Ο πιο αποφασισμένος φετινός Kolosos!

Το βραδάκι της Δευτέρας 31 Οκτωβρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, ο Kolosos Dunk N Donuts με τις πολύ σημαντικές προσθήκες των Βασιλειάδη και Πάντα, εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος από ποτέ, δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και επικράτησε απέναντι στους αήττητους Optimus Priamus με 42-48.

Ορεξάτες μπήκαν οι δυο ομάδες στο παρκέ, με τον Koloso να μπαίνει από νωρίς σε θέση οδηγού και με το δίδυμο Χουλιάρα με 6 και Παλαντζά με 4 πόντους αντίστοιχα, να έχει προβάδισμα με 10 – 15. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Οptimus, κυνηγούσαν από νωρίς, με τον Καλτσάκα να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Φλώρο να βάζει ένα τρίποντο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με 4 πόντους του Λοΐζου και τρίποντα από Γεωργιάδη-Παπαδάκο, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Πάντα να είναι ο ιθύνων νους, τον Βασιλειάδη πρώτο βιολί με 5 πόντους και τους Ρούσση, Χουλιάρα και Τσαμπαρλή να βάζουν από ένα καλαθάκι, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 22 – 26.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τον Κολοσό να κρατάει το προβάδισμα με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Βασιλειάδη- Χουλιάρα με 4 πόντους έκαστος, και τους γηπεδούχους να μένουν στην διεκδίκηση του ματς, με Καλτσάκα και Παπαδάκο να βάζουν από 4 πόντους επίσης , για το 32-34.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν τις τελευταίες τους προσπάθειες μήπως γυρίσουν το παιχνίδι, με τον Καλτσάκα μπροστάρη με 5 πόντους, αλλά ο Κολοσός με Βασιλειάδη – Πάντα να ελέγχουν την κατάσταση, τον Παλαντζά πρώτο σκόρερ με 4 πόντους και τους Αργυρίου,Τσαμπαρλή να βάζουν από ένα καλάθι, έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη με 42-48.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Βασιλειάδης με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Καλτσάκας 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Optimus είχαν 13 / 38 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασαν 22 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Ο Κολοσός είχε 16 / 34 δίποντα, 2 / 13 τρίποντα, 10 / 16 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Optimus Priamus (Χατούνογλου ): Γεωργιάδης 6, Δάρας 2, Καλτσάκας 13, Λοΐζος 7, Παπαδάκος 7(7ρ.), Σκουτέρης, Φλώρος 3, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 6.

Kolosos Dunk N Donuts (Παλαντζάς): Αργυρίου 9, Βασιλειάδης 13(15ρ.), Παλλαντζάς 8, Ρούσης 2, Τσαμπαρλής 4, Χουλιαράς 10, Πάντας 2(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Βασιλειάδη και Πάντα που έδωσαν άλλον αέρα στους νικητές!