06/06/2022
Αλκοολικός Αστέρας 14 17 11 17 - 59 -
Leontario BC 18 14 16 12 - 60 -

Ο Πλαγιαννάκος οδήγησε το Leontario στο 4Χ4!

Την Κυριακή το βράδυ 5 Ιουνίου στο Μενίδι, ο καλύτερος παίκτης του αγώνα Παναγιώτης Πλαγιαννάκος έκρινε με μία ελεύθερη βολή την νίκη που πέτυχε το Λεοντάριο με 59-60, απέναντι στον πολύ καλό Αλκοολικό Αστέρα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ όμορφο και είχε καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Λεοντάριο να έχει το προβάδισμα 14 – 18. Ο Πλαγιαννάκος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση με 14 από το 18 πόντους της ομάδας του, ενώ τον Αστέρα κρατούσαν κοντά κυρίως οι Αντωνόπουλος με 5 και Πιτσιλλός με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αλκοολικός Αστέρας ήταν ελαφρώς καλύτερος και μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου 31 – 32. Ο Αντωνόπουλος τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους, με Πρωτόπαππα και Πανταζή να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κρουστάλλης με 4 πόντους, με τον Κωσταντιδέλλη να σκοράρει από τα 6,75.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Λεοντάριο με την είσοδο του Πλαγιαννάκου που έκοβε και έραβε με ασίστ και 6 πόντους και τον Γωγούλη να έχει επίσης 6, αύξησε την διαφορά στους 6. Για τον Αστέρα βγήκαν μπροστά Αντωνόπουλος με 6 και Φουρνογεράκης με 5 πόντους αντίστοιχα , για το 42-48.