11/12/2022
Chicago Hulks 17 7 8 17 - 49 -
Baca Juniors BC 7 10 9 7 - 33 -

Ο Σιαχάμης "πλήγωσε" την παλιά του αγάπη !

Βράδυ Κυριακής στο κλειστό γήπεδο του Μπουρναζίου (Μαζαράκης) οι Chicago Hulks υποδέχθηκαν την Baca Juniors για την 11η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League. Κλειστό ήταν το ματς για περίπου 30 αγωνιστικά λεπτά, με τους «Χουλκς» να ξεφεύγουν στο φινάλε, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Γιάννη Σιαχάμη που «πλήγωσε» την παλιά του ομάδα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλό ξεκίνημα για την ομάδα των αδερφών Τιγγινάγκα. Με τον Τσαρτσή (8π.) να ξεχωρίζει έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Σιαχάμη (3π.), Νικολάου (3π.) και Βράνα (2π.) οι Hulks μπήκαν σε θέση οδηγού με διψήφιο προβάδισμα. Μουδιασμένο ξεκίνημα για την Baca που άργησε να βρει τα πατήματά της, παρά την προσπάθεια των Γρίβα (3π.), Κασφίκη (2π.) και Γαργαλάκου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Baca Juniors εμφανίστηκε βελτιωμένη σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Μπίζος (5π.), Τσαμποδήμος (2π.) και Φουντούκας (2π.) μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά, ενώ την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι διένυαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς με μόλις 7 πόντους επιθετικά από τους Τιγγινάγκα Ν. (3π.), Σιαχάμη (2π.) και Τσαρτσή (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 24-17.

Μετά την ανάπαυλα το ματς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας αφού οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες μετρώντας αθροιστικά 17 πόντους στην τρίτη περίοδο. Σιαχάμης (5π.) και Τιγγινάγκας Αλ. (2π.) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, Σπεντζούρης (3π.), Τσαμποδήμος (3π.) και Γρίβας (2π.) για την Baca. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-26.

Στην τέταρτη περίοδο ο Σιαχάμης έκρινε το ματς. Ο guard των γηπεδούχων που παλιότερα έχει αγωνιστεί με την φανέλα της Baca Juniors σκόραρε 11 καθοριστικούς πόντους δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας στους Hulks που τελικά επικράτησαν χωρίς άγχος με 49-33. Μόνος του πάλευε ο Γαργαλάκος στο φινάλε, αλλά οι 7 πόντοι του ψηλού δεν απεδείχθησαν αρκετοί.

Στο τέλος του αγώνα, οι Chicago Hulks είχαν 11/40 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Baca Juniors είχε 11/42 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Σιαχάμης με 21 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από την Baca ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 10 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας) : Βράνας 2, Καλδέλης 2, Μπαντουβάκης Γ. 2, Νικολάου 3 (1), Σιαχάμης 21 (4), Τιγγινάγκας Αλ. 2, Τιγγινάγκας Ν. 5 (1), Τσαρτσής 12 (1).

Baca Juniors (Κασφίκης) : Γαργαλάκος 10, Γρίβας 5, Κασφίκης 3, Μπαρμπάκης, Μπίζος 5, Σπεντζούρης 3 (1), Τσαμποδήμος Ε. 5, Φουντούκας 2.

Τι μας άρεσε : Οι κοινές δηλώσεις των Κασφίκη – Σιαχάμη.