08/10/2022
Tebelwolves 10 9 15 14 - 48 -
Gran Μανάρια 17 8 8 20 - 53 -

Ο Σκληρός έσωσε τα Gran MANARIA!

Πολύ σκληρό κι αμφίρροπο παιχνίδι διεξήχθη στο Κάρβουνο του Περιστερίου, όπου τα Gran Manaria παρέμειναν αήττητα για το θεσμό του Κυπέλλου, λυγίζοντας τους αξιόμαχους Tebelwolves με σκορ 53-48.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αγχωμένοι στην αναμέτρηση κι επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ άστοχων σουτ. Αντίθετα τα Gran Manaria με τον Ισίδωρο Τσίγκο να είναι εξαιρετικός με δέκα πόντους, πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και το 10-17, ήταν μία καλή βάση.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές, όμως αυτό βοήθησε τους Tebelwolves, να πάρουν ψυχολογία με τους Ζάτα και Καραγρηγορίου να ευστοχούν από την περιφέρεια και να δίνουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-25 και τα πάντα μπορούσαν να συμβούν.

Οι Tebelwolves έκαναν την ολική ανατροπή στη συνέχεια, αφού τα τρίποντα τους έβρισκαν στόχο, τα’αντίστοιχα των Gran Manaria έβρισκαν σίδερο κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα το επιμέρους 15-8, να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Εξαιρετικός ήταν ο Καραγρηγορίου, σημειώνοντας οχτώ πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα τελευταία λεπτά είχαν σασπένς, μεγάλα σουτ, όμως η ομάδα με τις περισσότερες λύσεις ήταν τα Gran Manaria. Ο Σκληρός έβαλε μεγάλα σουτ, κέρδισε βολές και ουσιαστικά ήταν ο άνθρωπος που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, παρά την εξαιρετική εμφάνιση των εφτά παικτών των Tebelwolves.

Οι νικητές μέτρησαν 10/19 βολ., 14.50 διπ., 6/23 τριπ., ενώ μάζεψαν και 50 ριμπάουντ (19 επ., 31 αμ.). Επίσης μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και υπέπεσαν σε έξι λάθη. Οι ηττημένοι που τα έδωσαν όλα, μέτρησαν 8/11 βολ., 11.43 διπ., 6/21 τριπ., πήραν 48 ριμπάουντ (17 επ., 31 αμ.), έδωσαν 10 τελικές πάσες για 11 λάθη, ενώ έκλεψαν τη μπάλα έξι φορές.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χρήστος Σκληρός, που σημείωσε 15 πόντους, πήρε 10 ριμπάουντ με αρκετά καλά ποσοστά ευστοχίας. Είχε 3/8 βολ., 3/4 διπ. Και 2/5 τριπ. και οι υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες, είχαν σαν αγαπημένο τους νούμερο τον άσο. Μιλάμε για ασίστ, λάθη και κλέψιμο.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Γεράνιος 4, Ζάτας 10, Θεοδωρόπουλος, Καραγρηγορίου 20 (4), Καρπούζος, Κασβής 6, Μασοκώστας 8 (2), Στεριάδης

Gran Manaria (Λιάκος): Καμπόλης 2, Καραμπούλιας, Λιάκος, Νερούτσος, Πέππας 1, Παπαχριστοδούλου 11 (2), Σκιαδόπουλος, Σκληρός 15 (2), Τσίγκος Αντώνης 4, Τσίγκος Ισίδωρος 20(1)

Τι μας άρεσε: Το συνεχές ροτέισον των Gran Manaria, κούρασε τους λίγους (αριθμητικά) Tebelwolves.