29/01/2020
Γκουρούδες 11 22 23 28 - 84 -
Somalia Pirates 19 17 12 15 - 63 -

Ο Σουρλάγκας «ντύθηκε» Παύλος Αχής!

Με τον Θανάση Σουρλάγκα να καλύπτει επάξια του κενό του Παύλου Αχή και τον Ντίνο να «πυροβολεί» ακατάπαυστα, οι Γκουρούδες επικράτησαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 84-63 των Somalia Pirates. Για ένα ημίχρονο η Somalia Pirates ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης, όμως όταν οι Γκουρούδες γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη, τα πάντα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απάντηση και η παρέα του Μελάγιες έγειρε την πλάστιγγα στο μέρος της.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Somalia Pirates και με μπροστάρη στην επίθεση τον Τρανούλη προηγήθηκαν με 11-5 στα μισά του δεκαλέπτου. Το πιο σημαντικό, ωστόσο, ήταν η εξαιρετική τους άμυνα και το γεγονός πως είχαν κρατήσει πολύ χαμηλά τους Γκουρούδες. Ο Αχής ήταν ο μοναδικός που έκανε ζημιά στην άμυνα των Somalia Pirates, όμως δεν ήταν αρκετός και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του στο -8 (19-11).

Το σκηνικό παρέμεινε σχεδόν ίδιο στη μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Ο Τρανούλης ήταν όλη η επίθεση των Somalia Pirates, σκοράροντας 13 πόντους σε ένα δεκάλεπτο και διατηρούσε την ομάδα του σε θέση οδηγού (18-25). Από την άλλη πλευρά, οι Γκουρούδες έβρισκαν λύσεις μέσω του Αχή, ενώ όταν «έσφιξαν» την άμυνα τους, κατάφεραν να «μαζέψουν» και τη διαφορά, μειώνοντας σε 33-36, σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως. Και σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο η επιλογή των Γκουρούδων να γυρίσουν την άμυνα τους σε ζώνη και να μαρκάρουν με παγίδες τον Τρανούλη. Η επίθεση των Somalia Pirates αποσυντονίστηκε τελείως και πέτυχε μόλις 12 πόντους σε όλη την περίοδο. Την ίδια στιγμή οι Γκουρούδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, ο Αχής απέκτησε συμπαραστάτες και με επιμέρους σκορ 23-12, προηγήθηκαν με 56-48.

Οι Γκουρούδες δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι ούτε στην τέταρτη περίοδο. Είχαν επιβάλλει απόλυτα το παιχνίδι τους, είχαν ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου και μετέτρεψαν το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία. Οι Somalia Pirates δεν είχαν ούτε τις λύσεις, ούτε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσουν και το 84-63 «σφράγισε» τη νίκη των Γκουρούδων.

Οι Γκουρούδες τελείωσαν το ματς με 34-79 δίποντα (43%), 8-31 τρίποντα (25.8%), 8-10 βολές (80%), μάζεψαν 46 ριμπάουντ (13-33), μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Somalia Pirates μέτρησαν 28-70 δίποντα (40%), 7-22 τρίποντα (31.8%), 0-2 βολές (0%), 37 ριμπάουντ (7-30), 5 ασίστ, 10 κλεψίματα και 15 λάθη.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Μελάγιες 14, Αχής 34 (11ρ.), Σουρλάγκας 14, Λημνιάτης 8 (14ρ., 6 ασίστ), Καλφόπουλος 14 (8ρ.), Παναγιωτόπουλος.

Somalia Pirates (Βελιβασάκης): Παπαλιού 17 (8ρ.), Στραβοπιεράκος 8, Μπερτσάτος 3, Τρανούλης 33 (8ρ.), Πηλιούνης, Σωτηρόπουλος 2, Νικολουζάκης.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο των Somalia Pirates και η αντίδραση των Γκουρούδων με «όπλο» την άμυνα τους.