28/06/2021
Leathal Pistols 17 22 15 14 - 68 -
Εθνικός Αστέρας Σόχου 20 16 21 24 - 81 -

Ο Σοχός άντεξε και πήρε το ντέρμπι!

Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις, ο Σοχός κατάφερε να φύγει νικητής, επικρατώντας των εξαιρετικών και πεισματάρηδων Pistols.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι. Φορίδης, Πρωτογερόπουλος και Αγτζίδης έδειξαν από νωρίς τα δόντια τους σκοράροντας συστηματικά. Από το Σοχό, Γιώρτσος με δύο τρίποντα και Χουμκοσλής με οκτώ πόντους, έδειξαν ότι ήρθα για να κερδίσουν. Σκορ δεκαλέπτου 17-20.

Στη δεύτερη περίοδο τα πιστόλια μπήκαν πιο δυνατά. Ο Φορίδης με τρία τρίποντα και συνολικά 11 πόντους, βομβάρδισε το καλάθι του Σοχού.Από την άλλη, δύο τρίποντα είχε ο Καμαρούδης και πέντε πόντους ο Παλέντζας. Σκορ δεκαλέπτου 22-16.

Η τρίτη περίοδος ήταν και αυτή κάπως αμφίρροπη. Έξι πόντους πέτυχε ο Φορίδης και πέντε ο Ρωσίδης από τα πιστόλια. Από τον Σοχό, Γιώρτσος, Καλλιφούλης, Γουνιώτης, Τσαυλίδης και Καμαρούδης μοιράστηκαν τους πόντους της ομάδας τους. Σκορ δεκαλέπτου 15-21.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο καθοριστικη του αγώνα, καθώς τα πιστόλια έδειξαν πως έμειναν από δυνάμεις, πράγμα που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο ο Σοχός. Οκτώ πόντοι για το Φορίδη και 11 πόντοι για τον Τσαυλίδη. Σκορ περιόδου 14-24 και η νίκη, αν και δύσκολα, ήρθε για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Pistols: Χατζημιχαήλ 7(1), Ρωσσίδης 6(1), Φορίδης 31(3), Πρωτογερόπουλος 3, Καλλίας 3(1), Αγτζίδης 8(1), Καραγκιαούρης 8, Μωχάμετ 2.

Εθνικός Αστέρας Σοχού: Γιώρτσος 9(3), Νόικος 8, Καλλιφούλης 11(1), Χουμκοσλής 7(1), Καμαρούδης 10(2), Παλέντζας 13, Γουνιώτης 6, Τσαβλίδης 17(1)

Τι μας άρεσε: Η ένταση του αγώνα και οι πολλές διακυμάνσεις στο σκορ.