28/09/2024
Μίνωες 15 9 7 19 - 50 -
Γιουγκοπιάστηκα 13 9 18 7 - 47 -

Ο Συκάς έκανε το… θαύμα του στο φινάλε!

Έτσι με αυτό το δραματικό τρόπο ήρθε η 2η συνεχόμενη νίκη για τους Μίνωες στο κύπελλο, με την Γιουγκοπιάστηκα από την άλλη να γκρεμίζει στο φινάλε ότι έχτισε στη τρίτη περίοδο και να γνωρίζει έτσι τη πρώτη της ήττα.

Πιο αναλυτικά το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αλτσαντζή να παίρνει πάνω του προσπάθειες για το 7-3. Πατάγιας και Κορωνάκος έφεραν το ματς στα ίσα (12-12), ενώ ο τελευταίος ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα για το 12-13. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Μίνωες με το προβάδισμα στα δικά τους χέρια, μιας και ο Τσολάκης εκτέλεσε για τρεις και διαμόρφωσε το 15-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 0-5 για το 15-18, αλλά η αντίδραση ήρθε από τους γηπεδούχους καθώς Γαλίτης και Παπαστάμος βρήκαν τρόπο να φέρουν το σκορ στο 20-18. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους Μίνωες να είναι μπροστά με 24-22.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με φόρα μετά τη διακοπή και με πρωταγωνιστές του Κορωνάκο και Πατάγια ξέφυγαν στο 24-34. Οι Μίνωες δεν πατούσαν καλά και χρειάστηκε να περάσουν 5 λεπτά παιχνιδιού στη περίοδο ώστε ο Γαλίτης να βάλει τέλος στο σερί των αντιπάλων (27-34). Η διαφορά βρισκόταν εκεί γύρω στους 8 με 10 πόντους και τελικά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Γιουγκοπιάστηκα προηγήθηκε με 31-40.

Η αστοχία κυριάρχησε στις αρχές της τρίτης περιόδου, ωστόσο ο Πατάγιας κράτησε την ομάδα του σε απόσταση 11 πόντων (33-44). Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά καθώς οι Μίνωες βρήκαν κάποια μακρινά σουτ με Αλτσαντζή και Γαλίτη και πλησίασαν στο 45-47, ενώ ο Βογιατζής ισοφάρισε σε 47-47. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία τους για να περάσουν πάλι μπροστά, κάτι που δεν έκανε ο Συκάς, ο οποίος πήρε τη μπάλα όταν «έκαιγε» και με μία τρίποντη «βόμβα» 1,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έγραψε το 50-47. Απάντηση δεν υπήρξε από τη Γιουγκοπιάστηκα και έτσι οι Μίνωες ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν μία δραματική νίκη.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Γαλίτης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τη Γιουγκοπιάστηκα ξεχώρισε ο Βασίλης Πατάγιας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Ν. 2(3ρ.), Αλτσαντζής 10(5ρ.), Βήχος 2(2ρ.), Βογιατζής 5(4ρ.), Γαλίτης 14(6ρ.), Γκατζιάς, Παπαστάμος 4(3ρ.), Συκάς 9(6ρ.), Τσολάκης 4(3ρ.)

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Γεωργιλάς 7(5ρ.), Δεσπότης 3(6ρ.), Κορωνάκος 13(10ρ.), Κωσταρίδης, Πατάγιας 16(6ρ.), Πουριέζης 2(2ρ.), Σακαρέλος 6(1ρ.), Σταμούλης

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο τρίποντο του Συκά!