01/06/2022
New World Fix 13 21 7 17 - 58 -
Στιφάδο Bulls 21 23 11 10 - 65 -

Ο θεσμός των Στιφάδο Bulls – Τρίτη φορά κυπελλούχοι!

Το δεύτερο συνεχόμενο και τρίτο συνολικά κύπελλο της ιστορίας τους σήκωσαν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Στιφάδο Bulls, καθώς στον τελικό κέρδισαν σχετικά εύκολα τους New World Fix με 58-65!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του τελικού οι Στιφάδο Bulls, καθώς με 5 πόντους του Καττή, 4 του Ρωμοσιού, 4 του Μυστιλόγλου και τρίποντα των Πρόκου – Πολίτη βρέθηκαν μέχρι και στο +10, 8-18, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 13-21. Ο Diallo με 4 πόντους και οι Σιάποντης – Μυλωνάς με ένα τριποντάκι ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα των Χατζή – Κοσμίδη είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 15-30, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 34-44, χάρη σε 8 πόντους του Ρωμοσιού και 7 του Jay Jay. Τους New World Fix κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μπερδεμπές (7π), Σιάποντης (5π) και Κακομανώλης (5π).

Με ακόμη 7 πόντους του Ρωμοσιού και βοήθειες των Μυστιλόγλου – Τσελεμπή, οι Ταύροι ξέφυγαν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στους 19, 36-55. Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Γαλανού ήταν να μειώσει στους 14, 41-55, με τους Diallo, Κανελλόπουλο και Μπερδεμπέ να βρίσκουν στόχο. Σκορ τρίτης περιόδου 41-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls είχαν τον απόλυτο έλεγχο του τελικού και με εύστοχες προσπάθειες των Μυστιλόγλου, Πρόκου, Ρωμοσιού και Τσελεμπή, έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση του κυπέλλου με 58-65. Δεν μπόρεσαν οι New World Fix να απειλήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, παρά τα καλάθια των Σιάποντη, Κανελλόπουλου και Ζωιτού.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον τελικό έχοντας 9/14 βολές, 17/42 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι κυπελλούχοι είχαν 12/17 βολές, 22/55 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Diallo με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 4/9 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, είχε 2 τάπες και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Στιφάδο Bulls και του τελικού ο Ρωμοσιός με 23 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 11/20 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

New World Fix (Γαλανός – Τασιούδης): Λογγίτσης, Μπερδεμπές 9, Ζωιτός 12 (2), Diallo 9, Κανελλόπουλος 7, Κακομανώλης 5, Σιάποντης 13 (2), Μυλωνάς 3 (1)

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Νικολετάκης, Ρουμελιώτης, Πρόκος 9 (1), Τσελεμπής 6, Jay Jay 7, Πολίτης 3 (1), Παγουλάτος, Μυστιλόγλου 12, Ρωμοσιός 23, Καττής 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Στιφάδο Bulls!