22/04/2023
ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας 17 22 7 29 - 69 -
ΤΕΕ Ηπείρου 3 13 14 13 - 39 -

Ο τίτλος στο ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας

Οι Αιτωλοακαρνάνες επιβλήθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης της ομάδας του ΤΕΕ Ηπείρου με 69 - 39 και πανηγύρισαν τον τίτλο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, προηγήθηκαν με 13 - 0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 14 πόντων.

Οι παίκτες του Λάμπρου Καρβελά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και έστειλαν τη διαφορά στους 23 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το προβάδισμα του ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας έφτασε στους 25 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι έριξαν στη συνέχεια τη διαφορά στα όρια των δέκα πόντων, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +16 για τους γηπεδούχους.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε στους οικοδεσπότες που ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά φτάνοντας στην κατάκτηση του τίτλου με το τελικό +30.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκος Τάγκας με 21 πόντους, 18 είχε ο Γιώργος Τασόπουλος, 11 ο Κώστας Παπαθανασίου, ενώ Betsson MVP του τελικού ήταν ο Πάνος Πρέζας που σημείωσε 6 πόντους έχοντας ακόμα 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 κόψιμο. Για το ΤΕΕ Ηπείρου πρώτος σκόρερ και μοναδικός "διψήφιος" ήταν ο Παναγιώτης Πέτσας που πέτυχε 12 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι παίκτες του ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας έδειξαν πόσο ήθελαν τον τίτλο και πήραν σημαντικό προβάδισμα από το ξεκίνημα του τελικού.

Τι δε μας άρεσε. Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να μπουν στο παιχνίδι και δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των νικητών.

ΤΕΕ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ : Γιολδάσης 2, Καταγής 6(2), Κολτσίδας, Μπουλούμπασης 5(1), Παπαθανασίου 11, Πρέζας 6(2), Τάγκας 21(2), Τασόπουλος Γ. 18(3).

ΤΕΕ ΗΠΕΙΡΟΥ : Ζαβερδινός 2, Καλιακάτσος 2, Καρανίκας 5(1), Κασαής, Πέτσας 12(1), Σακκάς Αγ. 3, Σκαμνέλος 2, Σμύρης 9, Σταματίου Χ. 4.