24/10/2022
RBD Indians B.C 23 19 11 20 - 73 -
RBD ProfiterAll-Stars 4 7 19 14 - 44 -

Ο “χορός” των καλαθιών από τους Indians!

Οι Indians πήραν την δεύτερη νίκη τους φέτος απέναντι στους νεοσύστατους ProfiterAlls Stars στο Basketaki Rebound League . Οι Indians έβγαζαν φωτιές από την αρχή του παιχνιδιού με τον Κώτσια να έχει 24 πόντους και να ακολουθούν ακόμα τρεις παίκτες , με διψήφιο αριθμό πόντων . Οι ProfiterAlls Stars στο πρώτο παιχνίδι τους , μας άφησαν καλές εντυπώσεις . Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε μία ομάδα πιο καλή , με πολλά θετικά στοιχεία.

Στην πρώτη περίοδο οι Indians με τον Κώτσια να έχει 3/3 τρίποντα και τον Λαζαρίδη να σκοράρει 6 πόντους , μπήκαν με το πόδι καρφωμένο στο γκάζι , κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 23-4. Οι νεοσύστατοι ProfiterAlls Stars προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Indians με τον Νικολάου να έχει 8 πόντους , συνέχισαν σε ρυθμό non stop . Οι ProfiterAlls Stars έκαναν το παιχνίδι τους , βλέποντας ότι δεν μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αντίπαλου τους , πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 42-11.

Στην τρίτη περίοδο οι Indians με τον Κώτσια να έχει 5 πόντους , κατέβασαν ταχύτητα , κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 53-30. Οι ProfiterAlls Stars με τον Γκίνη να σκοράρει 10 πόντους , άδραξαν την ευκαιρία από το παιχνίδι των γηπεδούχων και άρχισαν να μπαίνουν σε ρυθμό , δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία .

Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα των ProfiterAlls Stars να παλεύει, χωρίς να προσδοκεί κάτι . Οι Indians με τον Κώτσια να έχει 8 πόντους , πήραν την δεύτερη νίκη τους με σκορ 73-44 . Ο Αμανατίδης με 5 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους ProfiterAlls Stars.

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Αρβανίτης , με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα και 3 ασίστ . Από τον ProfiterAlls Stars ξεχώρισε ο Αμανατίδης , με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι Indians είχαν 12/38 δίποντα , 3/22 τρίποντα , 4/12 βολές , 27 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 10 κλεψίματα. Οι ProfiterAlls Stars είχε 21/51 δίποντα , 2/11 τρίποντα , 2/11 βολές ,33 ριμπάουντ , 9 ασίστ και 10 κλεψίματα

Indians (Αρβανίτης): Χαραλαμπάκης , Νικολάου 16 , Πρισιμιτζής 2 , Αρβανίτης 13 (1), Λαζαρίδης 12 , Κώτσιας 19 (6) , Σωτηρέλης 6 (1) , Τζεμπελίκας , Τσαλκιτζής .

ProfiterAlls Stars (Αμανατίδης):Δημητριάδης 5(1) , Κρίκος , Περικος 2 , Αμανατίδης 11 , Πούγιας 3 , Γκίνης 12 , Δέπος 5 (1) , Βουτσάς 2 , Νάκος 4 , Τριανταφύλλου

Τι μας άρεσε : Το εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο των Indians και από τους ProfiterAlls Stars το καλό κλίμα στην ομάδα τους όπως και τα θετικά στοιχεία παιχνιδιού , που έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο .