06/10/2024
Griffins 13 24 22 21 - 80 -
Kozalides BC 19 15 17 21 - 72 -

Ο Ζώρζος πήρε... φωτιά!

Το νεανικό σύνολο των Κοζαλήδων έτρεξε και έψαξε σε πρώτη φάση τελειώματα στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Griffins να ακολουθούν με Ζώρζο και Λοΐζο. Η ποιότητα του Μαραγκουδάκη ταίριαξε άψογα με την εκτελεστική δεινότητα του Θεοδωρομανωλάκη που έβαλε 2 τρίποντα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-19 για Κοζαλήδες. Ο Ζώρζος συνέχισε να προσπαθεί να χτυπήσει είτε με σουτ, είτε τις επιστροφές των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με τον Μαραγκουδάκη και τον Κίτσο να έχουν κέφια πρόσφεραν θέαμα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-34 για Griffins.

Πράγματα και θαύματα είδαμε στην τρίτη περίοδο από τον Ανδρέα τον Παπαδόπουλο και τους Griffins, με τον έμπειρο γκαρντ να ξεχωρίζει και να παρασύρει τους "μπλε". Ο... σούπερ ποιοτικός Μαραγκουδάκης έβαλε... μπρος και αυτός, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 59-51 για την παρέα του Χρόνη και το παιχνίδι να παίρνει φωτιά! Μια φωτιά η οποία δεν έσβησε μέχρι το τέλος, με τον Ζώρζο να είναι μαγικός και να οδηγεί τους "μπλε" στην επικράτηση με τελικό σκορ 80-72!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ζώρζος με 41 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Μαραγκουδάκης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 4 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Ζαχαρτσένκο 1, Ζυγούνας, Ζώρζος 41, Κελεπούρης 6, Λοΐζος 12, Ξενοκώστας 1, Παπαδόπουλος 17, Χρόνης 2.

Kozalides (Μαραγκουδάκης): Γιαννουλάκης 5, Επιτροπάκης 11, Θεοδωρομανωλάκης 23, Κίτσος 7, Μαραγκουδάκης 22, Μελεσανάκης 4.

Τί μας άρεσε: Το ταλέντο του Ζώρζου!