06/07/2024
N.A. 99ers 11 13 14 13 12 63 -
Rakuzan 12 11 16 12 6 57 -

Στην παράταση οι 99ers!

Την πρόκριση στις 32 καλύτερες ομάδες της Summer Development League πήραν χθες οι Northern Athens 99ers, καθώς λύγισαν την πεντάδα της Rakuzan στην παράταση με 63-57 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους την Σκουριά Γαλατσίου!

Με τον Λογοθέτη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 8 πόντους και τον Μάνο Παυλίδη να συνδράμει άλλους 3, η Rakuzan έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ούσα σε θέση οδηγού με 11-12! Ο Ανδρικόπουλος με 5 πόντους, ο Μερμίγκης με 3 και ο Καθάριος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 5 πόντους του Νίκου Παυλίδη και 4 του Λογοθέτη, προηγούνταν με 16-22, 4:00 για την ανάπαυλα. Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Μερμίγκης και με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έστειλε τους Northern Athens 99ers στα αποδυτήρια με το τιμόνι στα χέρια τους με 24-23, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε ο Παντελίδης και ένα τριποντάκι ο Δημάδης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 4 πόντους του Ανδρικόπουλου, 4 του Καθάριου και τρίποντο του Δημάδη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 34-23. Ωστόσο, η Rakuzan αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο, αφού με ακόμη 10 πόντους του ασταμάτητου Λογοθέτη και 4 του Μάνου Παυλίδη, προσπέρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +1, 38-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε και έτσι το ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 51-51. Για τους Northern Athens 99ers στα τελευταία λεπτά του αγώνα μεγάλα σουτ έβαλαν οι Δημάδης και Καθάριος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μάνος Παυλίδης ήταν εξαιρετικός με 9 πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Northern Athens 99ers έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Καθάριο, Δημάδη, Ανδρικόπουλο και Παντελίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-57. Για την Rakuzan στην παράταση βρήκαν στόχο οι Νίκος Παυλίδης και Λογοθέτης.

Betsson MVP των Northern Athens 99ers ο Ανδρικόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 4/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Rakuzan ο Μάνος Παυλίδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 7/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Northern Athens 99ers (Δημάδης): Ανδρικόπουλος 11 (1), Ασημομύτης, Δημάδης 13 (2), Καθάριος 15 (1), Κοκκίνης 2, Μερμίγκης 13, Παντελίδης 9

Rakuzan (Παυλίδης Ν.): Αθανασόπουλος, Λογοθέτης 24, Παυλίδης Μ. 16, Παυλίδης Ν. 13, Χάιδος 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!