Paliagoura 20 5 12 17 - 54 -
ReTirees 6 10 9 20 - 45 -

Με οδηγό το πρώτο δεκάλεπτο τα Paliagoura!

Δώδεκα έκαναν τις νίκες τους στην Elite League by Betsson τα Paliagoura αφού επικράτησαν των ReTirees σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Εξαιρετικό - εντυπωσιακό - τρομερό. Κάπως έτσι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το πρώτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων. Με τρίποντες "βόμβες" του Αβανίδη και δίποντα των Σαραντόπουλου και Καλογιάννη τα Paliagoura προηγήθηκαν με 20-6 και έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με το... σταγονόμετρο και έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Κουσούλη έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανάγκασε τα Paliagoura να σημειώσουν μόλις 5 πόντους, ενώ με πρωταγωνιστή τον Τσαπατάκη έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (25-16). Οι "πράσινοι" έκαναν πολλά λάθη και πέταξαν στα... σκουπίδια το +14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Κακό από άποψη παραγωγικότητας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Ευνοημένοι από την κατάσταση βρέθηκαν οι γηπεδούχοι, αφού πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Ρουμελιώτη και Καλογιάννη και απέκτησαν ένα προβάδισμα 12 πόντων (37-25). Για τους φιλοξενούμενους ο Τσιρίδης ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στην επίθεση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Αβανίδη και την κυριαρχία των Καλογιάννη - Σαραντόπουλου στο ζωγραφιστό και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη με. Οι Retirees σ' ένα από τα χειρότερά τους παιχνίδια από άποψη παραγωγικότητας γνώρισαν δίκαια την ήττα και επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε κακό φεγγάρι.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σαραντόπουλος με double double και 12 πόντους (5/7 δίποντα, 2/7 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι 16/42 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/39 δίποντα, 3/29 τρίποντα και έδωσαν 8/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Paliagoura (Μούσουρας): Αβανίδης 18 (4), Καλογιάννης 12, Μούσουρας, Ρουμελιώτης 10 (1), Σαραντόπουλος 12, Τομαράς 2

ReTirees (Κουσούλης): Παντελής 10 (1), Πλεξουσάκης 6, Σαρρής 2, Τζάνος 9, Τσαπατάκης 11 (1), Τσιρίδης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το πρώτο δεκάλεπτο των νικητών που έκρινε κατά πολύ την αναμέτρηση.