05/04/2022
Αναλώσιμοι 6 10 10 8 - 36 -
Peristeri Trelleborg 5 16 15 27 - 62 -

Οδοστρωτήρας η Trelleborg!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 1 League ,  η Trelleborg Peristeri πραγματοποίησε μια σπουδαία νίκη   , καθώς οι Αναλώσιμοι υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους  με το ευρύ 34-62 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Χάρη Δρακόπουλο , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  πήραν τα ηνία στο σκορ , 3-0 , οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με έναν , 3-4 , για να έρθει η αντίδραση του Αποστολόπουλου και της παρέας του, καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 3-1 έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 6-5  . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Ταλιούρας με 3 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη οι Σταυρός Δαλέζος και Δρακόπουλος είχαν από 2   .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Τύρου και Παύλου να ηγούνται των προσπαθειών τους άνοιξαν τη ψαλίδα της απόστασης που χώριζε τις δύο ομάδες σε διψήφια επίπεδα , αυτά των δώδεκα πόντων πόντων , 14-26 , με τον play-maker των Αναλώσιμων , Αδαμάντιο Μανώλη , να πετυχαίνει πέντε ισάριθμους πόντους και να μειώνει σε 16-21  . Ο Παύλου  πέτυχε 6 πόντους ,  ενώ 5 είχε ο Μανώλης .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι του συνέχισαν με το ποδι κολλημένο στο  γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά στα μέσα  της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των δεκαέξι πόντων , 20-36 , ενώ το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 26-36 . Ο Βαγενάς  πέτυχε 5 πόντους  , ενώ 4 είχε ο Μανώλης .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους ορανιε να πανηγυρίζουν μια τεράστιας σημασίας νίκη για το πρωτάθλημα της Development 1 με σκορ 34-62   . Ο Τύρος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 10 πόντους  , ενώ 3 είχε ο Μανώλης .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χάρης Δρακόπουλος  με 14  πόντους και 7 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 4 κλεψίματα   , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Τάγαρης  είχε 4 πόντους  και 1 κλέψιμο .

Οι Trelleborg Peristeri είχε 14/41 δίποντα , 9/29 τρίποντα  , 7/12 βολές ,  55 ριμπάουντ , 18 ασίστ , 13 κλεψίματα  και 14 λάθη , ενώ οι Αναλώσιμοι είχαν 10/36 δίποντα , 3/25 τρίποντα , 7/18 βολές , 33 ριμπάουντ , 6 ασίστ ,  11 κλεψίματα , 5 κοψίματα και 19 λάθη .

Αναλώσιμοι(Φωτίου): Αντωνιάδης 1 , Μανώλης 14 , Φωτίου , Γκουντόπουλος 6 , Ταλιούρας 8 , Τάγαρης 4 , Καστανιάς , Νικολόπουλος 1 , Ζάφειρας 2  .

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας) : Βαγενάς 10 , Δρακόπουλος 14 , Τάτσης 3 , Δημήτρης Δαλέζος 4 , Στάυρος Δαλέζος 2 , Τύρος 13 , Παύλου 5 , Τσίντζας 9 , Κατσούλης 2  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Τύρο , Παύλου και Δρακόπουλου καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!