28/10/2021
Aballiers 16 11 12 15 - 54 -
Valhalla Phantoms 20 13 6 11 - 50 -

Οι Aballiers χαμογέλασαν στο τέλος!

Σε μια όμορφη και συνάμα ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, οι Aballiers αντιμετώπισαν τους παίκτες της Valhalla και επικράτησαν με 54-50, στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ.

Ο Γραμματικός μέσα 10 λεπτά απέδειξε γιατί θεωρείται από τους καλύτερους παίκτες στην κατηγορία, με το πολύπλευρο ταλέντο του να ξεδιπλώνεται στο παρκέ για Aballiers,  μέχρι οι Μακρής και Γεωργακάς απαντήσουν για το 16-20 πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ρυθμός ήταν πραγματικά εξαιρετικός, με τον Κρητικό να εμφανίζεται ενεργά στο ματς, συμβάλλοντας στη διατήρηση της διαφοράς σε φυσιολογικά επίπεδα για ανατροπή, με τους Aballiers να μπαίνουν με το 27-33 πίσω στο ημίχρονο.

Ένα άκρως ισορροπημένο διάστημα έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 39-39 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τους Μαριέτη, Θάνο Σ. και Γραμματικό να ξεχωρίζουν για Valhalla και Aballiers αντίστοιχα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μακράν το ομορφότερο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν επί ίσοις όροις για το ροζ φύλλο αγώνα, με τη νίκη να καταλήγει στους μπλε με τελικό σκορ 54-50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Θάνος με  16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ  6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Από Valhalla ξεχώρισε ο Γιάννης Μακρής με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/48 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 8/12 βολές, 47 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 14 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/45 δίποντα 3/19 τρίποντα, 3/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 19 λάθη.

Aballiers (Γραμματικός): Τσαρτσαράς 2, Κρητικός 7, Θάνος Σ. 16 (12 ριμπ.), Θάνος Ν. 6, Γραμματικός 19 (10 ριμπ.), Βερνίκος 2, Μανώλης 2.

Valhalla (Γεωργακάς): Δρόσος 6 (10 ριμπ.), Τρισκογιάννης 4, Μακρής 13 (17 ριμπ.), Ντάσιος 13, Φωτίου 3, Γεωργακάς 5, Μαριέτης 6.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!