09/04/2023
Phoenix Bums 13 10 10 15 - 48 -
Aguanile 18 12 20 14 - 64 -

Οι Aguanile προκρίθηκαν με πάθος και… Αξαμπανόπουλο!

Ένας αγώνας ανάμεσα σε δύο ομάδες που στα προηγούμενα δύο ματς πάλεψαν σκληρά. Ένα ματς με μεγάλο διακύβευμα. Ένα ματς πρόκρισης. Οι Phoenix Bums που τερμάτισαν πρώτοι στον όμιλο τους, ωστόσο, δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες, οι Aguanile έκαναν το πρώτο τους σχετικά παραγωγικό ματς στη σειρά και τελικά ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο φάνηκε ότι οι Aguanile θα προσπαθήσουν να παίξουν σε πιο γρήγορο ρυθμό και να πάνε το ματς σε υψηλότερο σκορ από τα δύο προηγούμενα. Ο Αξαμπανόπουλος ήταν εκπληκτικός, ενώ οι Phoenix Bums τα περίμεναν όλα από Παπαντωνίου και Χαριτόπουλο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 13-18 για τους Aguanile που έδειχναν έτοιμοι για το «κόλπο γκρόσο».

Στη δεύτερη περίοδο οι Aguanile ξεκίνησαν με ένα εκρηκτικό 10-0 και προηγήθηκαν 7 λεπτά πριν το ημίχρονο με 13-28. Ωστόσο, κάπου εκεί μπλόκαραν επιθετικά και έβαλαν άλλους δύο πόντους σε όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο. Οι Phoenix Bums «ροκάνισαν» τη διαφορά χωρίς να κάνουν τίποτα εντυπωσιακό για να πάνε στα αποδυτήρια με το τιμητικό 23-30 κατά τους.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι Bums προσπαθούσαν να ξαναμπούν στο ματς, αλλά δεν κατάφερναν να κάνουν την ανατροπή. Όλα αυτά μέχρι το σημείο που οι Aguanile ξαναπήραν μπρος, ο Αξαμπανόπουλος έφτασε τους 20 πόντους κάνοντας σπουδαία πράγματα στο παρκέ, με τους Phoenix Bums να συνεχίζουν στο ίδιο μονότονο επίπεδο χωρίς να μπορούν με κανένα τρόπο να εκπλήξουν τους αντιπάλους τους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 33-50 και τα πράγματα έδειχναν να έχουν τελειώσει. Το ματς συνέχισε να βρίσκεται σε διψήφιες διαφορές, οι προσπάθειες των Bums έμεναν πάντα στη μέση και κάποια στιγμή το παιχνίδι άρχισε να «σβήνει» με τους Aguanile να παίρνουν μια τεράστια και δίκαιη νίκη με 48-64.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δημήτρης Αξαμπανόπουλος, που ήταν με διαφορά το πρόσωπο του αγώνα έχοντας 21 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ και όντας καθοριστικός στο σημείο που οι Aguanile έχτισαν τη διαφορά που τους έδωσε τελικά και τη νίκη.

Οι Phoenix Bums είχαν 16/43 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 10/17 βολές, 36 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 17 λάθη. Οι Aguanile είχαν 18/46 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 10/22 βολές, 51 ριμπάουντ και 14 ασίστ για 17 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γαδ 2, Καδάς, Κοβάτσος 2, Λάσπας, Μοίρας, Μοσκόφογλου 8, Παλαμιδάς 8, Παπαντωνίου 7 (1), Τουμπακάρης, Φρέρης 4, Χαριτόπουλος 17 (1)

Aguanile (Γκέγκιος): Αξαμπανόπουλος 21 (21 ριμπ.), Καλαφάτης 10, Παπαναγιώτου 5, Ρουκουνάκης 5 (1), Σιαμπλής 11 (3), Σιμιτσόπουλος 4, Συκαράς 8 (2), Χρυσοσπάθης

Τι μας άρεσε: Η ψυχωμένοι Aguanile και η ηγετική εμφάνιση του Αξαμπανόπουλου.