22/04/2023
Anonymous BC 17 30 18 17 - 82 -
Gladiators 15 21 12 14 - 62 -

Οι Anonymous κατέθεσαν ψυχή, οι Gladiators επέστρεψαν στη θέση τους!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Anonymous BC υποδέχθηκαν τους Gladiators στον επαναληπτικό του σοκαριστικού 61-25 των Quarterfinals της Evolution League, καταθέτοντας ψυχή και σώμα στις 4 πλευρές του παρκέ. Οι περσινοί πρωταθλητές της D-2 απέδειξαν πόσο αδίκησαν τον εαυτό τους στο Game 1 φτάνοντας σχετικά κοντά σε σκορ πρόκρισης προς το φινάλε. Οι Gladiators, παρότι προβλημάτισαν με την εικόνα τους, κατέκτησαν την άνοδο, με τον Coach P να επαναφέρει την ομάδα του στην κατηγορία που ανήκει. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι Anonymous είχαν σαφή πρόθεση να πάνε το ματς σε γρήγορο ρυθμό, αναζητώντας λύσεις κυρίως από τον μεγάλο απόντα του πρώτου αγώνα και ταυτόχρονα σεληνιασμένου Τσόλκα (12π.). Σε απόσταση αναπνοής έμειναν οι Μονομάχοι, βασιζόμενοι στον πλουραλισμό τους και σκοράροντας με ικανοποιητική συνέπεια. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-15.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους το Basketaki Arena κατηφόρισε… Οι Anonymous εκτόξευσαν την παραγωγικότητά τους και με πρωταγωνιστές τους Ουζουνίδη (10π.), Τσόλκα (9π.), Κώτσια (5π.), Δρακόπουλο (2π.), Μπουτσικάκη (2π.) και Ανδρεαδάκη (2π.) έχτισαν διψήφια διαφορά, δείχνοντας ότι θα κυνηγήσουν με πάθος αν μη τι άλλο τη νίκη. Στην αντίπερα όχθη, το επιθετικό κρεσέντο του αρχηγού Τσακίρη και οι πολύτιμες βοήθειες των Βαταλίδη (3π.) και Μισιχρόνη (2π.) δεν αποδείχθηκε αρκετό, με τους Gladiators να «πηγαίνουν προς τα αποδυτήρια» με -11. Σκορ ημιχρόνου, 47-36.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, παίζοντας στο δικό τους ρυθμό και ανεβάζοντας σταθερά τη διαφορά κοντά ή και λίγο πάνω από τους 20 πόντους. Δρακόπουλος (6π.), Ουζουνίδης (4π.), Μπουτσικάκης (3π.), Γαλανάκης (2π.) και Τσόλκας (2π.) τραβούσαν το κουπί της επίθεσης, ενώ την ίδια ώρα οι Gladiators έβρισκαν λύσεις από τους Μισιχρόνη (5π.), Τσακίρη (4π.) και Λαδά (3π.), όμως τα αμυντικά προβλήματα παρέμεναν μεγάλα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 65-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Anonymous συνέχισαν την συγκινητική τους προσπάθεια, μέχρι ουσιαστικά να ξεμείνουν από δυνάμεις. Ο Τσόλκας ολοκλήρωσε μια σπουδαία εμφάνιση με 11 ακόμη πόντους στην τελευταία περίοδο, ο Peter (6π.) έδωσε λύσεις από μακριά, αλλά η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει και η διαφορά κυμαινόταν ακόμη λίγο πάνω από τους 20 πόντους. Οι Gladiators σκόραραν τόσο όσο χρειάστηκε για να αποφύγουν το δράμα στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως με την ολοκλήρωση του αγώνα να χαμόγελα δεν έλειψαν, αφού οι ιστορικοί Μονομάχοι επέστρεψαν στη Master League.

Επόμενος αντίπαλος στα προημιτελικά για την ομάδα του Coach P οι σπουδαίοι Iguana Pacers που δίκαια θεωρούνται ως ένα από τα φαβορί για κούπα της φετινής Evolution.

Φινάλε της σεζόν με ψηλά το κεφάλι για τους Anonymous, που αποχαιρέτησαν με μια μεγάλη νίκη, ανανεώνοντας το ραντεβού για του χρόνου.

Στο τέλος του αγώνα, οι Anonymous BC είχαν 27/48 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 13/26 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Gladiators είχαν 10/32 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 18/31 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τσόλκας με 35 πόντους, έχοντας 12/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τσακίρης με 32 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, 6/17 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και 5 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Anonymous (Αλεφαντινός): Ανδρεαδάκης 2, Γαλανάκης 5 (1), Δρακόπουλος 8, Ελευθεριάδης, Κώτσιας 7 (1), Μπουτσικάκης 11 (3), Ουζουνίδης 14, Τσόλκας 35.

Gladiators (Πρίτσος): Αναστασόπουλος, Βαταλίδης 6 (2), Δάσκαλος, Λαδάς 4, Μισιχρόνης 10, Νάννος, Ντάγκας, Πρίτσος 4, Ρούσσος 2, Σαρασουάτι 4, Τσακίρης 32 (6).

Τι μας άρεσε: Κάποιες εξαιρετικές φάσεις που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες.