21/02/2020
Clowns 6 18 14 19 - 57 -
Anonymous BC 22 13 16 17 - 68 -

Οι Anonymous χάκαραν και τους Bullηδες!

Με την απόδοση τους στην πρώτη περίοδο να είναι όλα τα λεφτά, οι Anonymous κέρδισαν τους Chicago Bullηδες με 57-68 για την 13η αγωνιστική του έκτου ομίλου της Development 2. Οι Bullηδες προσπάθησαν να γυρίσουν στο ματς όμως οι Anonymous κράτησαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν την όγδοη σερί τους νίκη.

Καλό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες καθώς και οι δύο προσπάθησαν και βρήκαν διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι με το σκορ να γίνεται 4-6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Όμως στην συνέχεια, οι Anonymous ήταν καταιγιστικοί και με 14 αναπάντητους πόντους πέρασαν μπροστά με 4-20 και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με 6-22. Και τους έξι πόντους των Bullηδων τους πέτυχε ο Πάτρος, ενώ για τους Anonymous ο Μπουτζικάκης έβαλε έξι με δύο τρίποντα και ο Γκούρλιας πέντε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Bullηδες κατάφεραν και ισορρόπησαν το ματς βρίσκοντας πιο εύκολα στόχο στην επίθεση τους και κλείνοντας καλά τους διαδρόμους στην άμυνα τους. Ο Μελάς έβγαλε πολλές άμυνες και ο Πάτρος τελείωσε επιθέσεις για να μειώσουν οι Bullηδες στο 24-35, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Πάτρος έβαλε άλλους έξι για τους Ταύρος και ο Μελάς πέντε, ενώ ο Χριστόπουλος και ο Μπαλάσκας έβαλαν από πέντε για τους Anonymous.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Anonymous εκτέλεσαν τους Bullηδες από την γραμμή των 6.75. Πιο συγκεκριμένα στα πρώτα 6'30” οι Anonymous είχαν πετύχει τέσσερα τρίποντα, δύο με τον Μπουτζικάκη και δύο με τον Ζυγούρη και είχαν ανεβάσει την διαφορά στους 21 πόντους, 27-48. Η αντίδραση των Bullηδων ήταν άμεση και στα τελευταία τρία λεπτά πέτυχαν 11 πόντους ενώ δέχτηκαν μόλις τρεις και το τελικό σκορ δεκαλέπτου ήταν 38-51. Ο Πάτρος σημείωσε άλλους πέντε πόντους για τους Bullηδες και ο Μέλλος τέσσερις, ενώ οι Μπουτζικάκης και Ζυγούρης από έξι για τους φιλοξενούμενους.

Στην τελευταία περίοδο οι Chicago Bullηδες προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά κάτω από διψήφιο αριθμό, και με 2’53” τα κατάφεραν και μείωσαν σε 51-59. Όμως οι Anonymous βρήκαν λύσεις στην επίθεση τότε και τελικά κατάφεραν να επιβληθούν των μαχητικών Bullηδων με 57-68. Ο Πάτρος σημείωσε άλλους έξι πόντους και ο Κιούσης πέντε για τους ηττημένους, ενώ ο Αρναούτης είχε έξι πόντους και ο Δρακόπουλος τέσσερις για τους νικητές.

Καλύτερος στο παιχνίδι ήταν ο Μπαλάσκας με 7 πόντους (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 λάθος. Για τους Bullηδες ο Πάτρος έκανε καλό παιχνίδι με 23 πόντους (10/16 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 20/48 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, είχαν 10 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 14 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 18/40 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, είχαν 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 τάπες και 18 λάθη.

Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Πάτρος 23 (9ρ), Σουσάνης, Μπουρνάζος 7 (1τρ 3 ασ), Μέλλος 7 (2τρ 6ρ), Μελάς 9 (12ρ 3ασ 5κλ), Κιούσης 5 (1), Σουμάλας, Μαλαμάκης 6.

Anonymous (Φιλαρτζής): Τριανταφύλλου 3 (1), Μπαλάσκας 7 (1τρ 10ρ 3κλ), Χειλάκης 7 (1τρ 7ρ), Δρακόπουλος 10 (3ασ), Αρναούτης 6, Χριστόπουλος 7 (4ασ), Ζυγούρης 8 (2), Μπουτζικάκης 12 (4), Πολυχρόνου 3, Ελευθεριάδης, Γκούρλιας 5, Φιλαρτζής.

Τι μας άρεσε: Η πρώτη περίοδος των Anonymous και η αντίδραση των Bullηδων.