02/12/2019
Piranhas 6 15 13 14 8 56 -
Athens Crips 19 14 1 14 11 59 -

Οι Athens Crips το ντέρμπι της δύναμης!

Το βράδυ της Πέμπτης, 28 Νοεμβρίου, στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι γεμάτο ένταση, οι Athens Crips πήραν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν επικρατώντας στην παράταση με 59 – 56 των Piranhas.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς έκαναν οι Crips και με 5 πόντους του Γκουγκούση, τρίποντο του Σμυρλή και βολή του Γιγουρτάκη προηγήθηκαν με 2 – 9. Τα Piranhas δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση και έβαλαν μόνο τέσσερις βολές με Αφουξενίδη και Μαρκόπουλο ενώ οι φιλοξενούμενοι με το Γκουγκούση σε μεγάλη βραδιά να βάζει ακόμα 8 πόντους και δίποντο του Σμυρλή διαμόρφωσαν το 6 – 19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν με 4 πόντους του Κανλή και τρεις του Β. Λάιου όμως ο Γιγουρτάκης που είχε πάρει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5 δικούς του έγραψε το 13 – 24. Στην συνέχεια τα Piranhas με 4 πόντους του Κανλή και καλάθια από Λάιο και Μαρκόπουλο προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, οι Crips όμως έβρισκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με Γκουγκούση (4), Μαρκαντώνη, Γιγουρτάκη και Κουρκουλή πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21 – 33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο για την ομάδα του Γιάννη Βρύλη. Με συγκλονιστική άμυνα αφού δέχτηκαν μόνο μία βολή από τον Γιγουρτάκη και με 13 πόντους στην επίθεση από Κανλή, Αφουξενίδη, Λάιο(5), Μαρκόπουλο και Δερδενέ έφεραν το ματς στα ίσια(34-34)!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Πιράνχας ξεκίνησαν με σπασμένα τα φρένα και τρέχοντας σερί 8 – 0 με Μαρκόπουλο, Τριανταφύλλη να πετυχαίνουν από 3 πόντους και δίποντο του Λάιου προηγήθηκαν 42-34. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει και οι Crips με τρίποντο του Σμυρλή και βοήθειες από Παπαδόπουλο, Γκουγκούση και Οικονόμου ισοφάρισαν 42-42. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιρναν τρεις φορές προβάδισμα με Λάιο(4) και Αφουξενίδη όμως οι φιλοξενούμενοι απαντώντας με Παπαδόπουλο, Σμυρλή και Γκουγκούση έστειλαν το ματς σε παράταση(48-48).

Στην παράταση τα Πιράνχας πήραν ξανά προβάδισμα τρεις φορές με βολές από Τριανταφύλλη, Γ.Λάιο και Γρηγορίου, αλλα οι Athens Crips με τρίποντο του Σκαφτούρου, τρεις βολές του Σμυρλή και καλάθια από Οικονόμου και Γκουγκούση έγραψαν το 54-58. Ο Β.Λάιος με δύο βολές έδωσε τις τελευταίες ελπίδες στους γηπεδούχους αλλά ο Κουρκουλής με μία βολή επίσης υπέγραψε το τελικό 56 – 59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Δερδενές με 2 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Συνολικά τα Πιράνχας είχαν 15/43 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 20/28 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Οι Crips είχαν 15/42 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 11/34 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασιστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Piranhas ( Βρύλης-Κεχρής): Δερδενές 2(11ρ.), Γρηγορίου 3 (7ρ.), Τριανταφύλλης 8, Γ. Λάιος 2, Κανλής 11 (3ας.), Β. Λάιος 15 (8ρ.), Μαρκόπουλος 8, Αφουξενίδης 7 (8ρ.).
Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουρκουλής 1(7ρ.), Γκουγκούσης 24 (4κλ.), Οικονόμου 6, Σκαφτούρος 3, Παπαδόπουλος (6 ρ.), Σμυρλής 12(8ρ.), Λάντζας, Γιγουρτάκης 10 14ρ.), Μαρκαντώνης 3.

Τι μας άρεσε: Πολύ δυνατό και ενδιαφέρον ματς που κρίθηκε στην παράταση!
Τι δεν μας άρεσε: Τα νεύρα μεταξύ των παιχτών.