10/02/2022
Τα Βουνά - - - - - 57 -
Ball Don't Lie - - - - - 60 -

Οι Ball Don't Lie πήραν το ντέρμπι!

Στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του Basketaki Patras League, οι Ι5 αναμετρήθηκαν με την Ball don’t Lie για λογαριασμό της Master League. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να βρίσκονται περίπου στα ίδια «μπασκετικά» κυβικά. 57-60 ήταν το τελικό σκορ με την Ball να δραπετεύει από το Promitheas Park με το διπλό χάρις στα 2 τρίποντα του Μπέλλα!

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Με όπλο την άμυνα και την ταχύτητα, η Ball don’t Lie έγινε από νωρίς ηνίοχος του ματς. 6 πόντους είχε ο Γεράσιμος Γασπαράτος και από 1 τρίποντο οι Κομνηνός και Παναγιώτης Γασπαράτος. 5 πόντους πέτυχε ο Τσιρώνης και 4 ο Παπανικολάου για τους Ι5. 9-14 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο +7 έφτασε η ομάδα του Μπέλλα στην 2η περίοδο. Το παιχνίδι κινήθηκε στον ίδιο ημι-γρήγορο ρυθμό. Οι 2 ομάδες έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδό με την μόνη διαφορά ότι οι Ι5 έχασαν πολλά ελεύθερα καλάθια. Στο ματς κράτησε τους Ι5 ο Δόγκαλης με 7 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, 5 διαφορετικοί παίχτες σκοράραν για την BdL. 11-13 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι «γιωτάδες» στο 3ο δεκάλεπτο. Έχοντας τον φορτσαρισμένο Νικόλα Λιόλιο οδηγό με 12 πόντους, οι Ι5 μετέτρεψαν το -7 σε -2. Εξαιρετικός ήταν και ο Αγγιούς που περιόρισε τους Μαθιουδάκη και Χαριτονίδη. 5 πόντους είχε ο Μπέρτσος και 4 ο Γ. Γασπαράτος για την Ball που χαλάρωσε σε αυτή την περίοδο. 22-17 ήταν το σκορ αυτών των 10 λεπτών.

Με την διαφορά στους 2 πόντους (42-44), όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Μπορεί οι Ι5 να προσπάθησαν και να έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή, αλλά η Ball don’t Lie είδε τον αρχηγό της να μιλάει την κρίσιμη στιγμή και να καθαρίζει το ματς. Ο Μπέλλας πέτυχε 2 coldblooded τρίποντα και έστειλε στο καναβάτσο τους Ι5. 57-60 ήταν το τελικό σκορ. 5 πόντους είχε ο Παπανικολάου για τους Ι5.

Mvp του αγώνα ήταν ο Γεράσιμος Γασπαράτος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ (3-2), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 26:17 λεπτά αγώνα. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Σπύρος Αγγιούς με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8) και 2 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 17/56 δίποντα (30,4%), 4/14 τρίποντα (28,6%), 11/18 βολές (61,1%), 42 ριμπάουντ (7-36), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 7 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 18/55 δίποντα (32,3%), 6/23 τρίποντα (26,1%), 6/8 βολές (75%), 55 ριμπάουντ (14-41), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.

Ι5(Λιόλιος Δ.): Λιόλιος Ν. 16, Τσιρώνης 9, Δόγκαλης 7, Προκοπίου, Παπανικολάου 11 (9 ριμπ), Αγγιούς 10 (8 ριμπ), Λιολιος Δ. 4 (12 ριμπ).

Ball don’t Lie(Κακαφώνης): Χαριτονίδης 1 (11 ριμπ), Κακαφώνης, Μπέλλας 8 (8 ριμπ), Κομνηνός 8, Μπέρτσος 12 (8 ριμπ), Γασπαράτος Π. 7, Αδαμόπουλος 2, Γασπαράτος Γ. 16, Μαθιουδάκης 6.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Ντίνος Μπέλλας που πέτυχε τα 2 πιο σημαντικά τρίποντα του αγώνα. Έβαλε 8 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και δεν έκανε λάθος!

Τι μας άρεσε: Τα 2 coldblooded τρίποντα του Μπέλλα και τα ακροβατικά καλάθια του Νικόλα Λιόλιου.