05/03/2023
Ανακασιακός 11 8 7 5 - 31 -
Black Mapa 10 12 4 13 - 39 -

Οι Black Mapa πήραν το ματς των «ουραγών»!

Το βράδυ της Κυριακής 5 Μαρτίου, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ανάμεσα στους «ουραγούς» της βαθμολογίας, οι Black Mapa ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη με 31-39 κόντρα στον Ανακασιακό. Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με τον Ανακασιακό να κατεβάζει μόλις μία πεντάδα στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν για την ομάδα, η οποία έκλεισε με ήττα (3-13). Οι Black Mapa, που έχουν ακόμα ένα ματς να δώσουν, παραμένουν τελευταίοι με ρεκόρ 2-13.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 6-7. Ο Τραϊφόρος έβαλε μπροστά τον Ανακασιακό για το 8-7, με τους Γιανναράκη και Γαλανόπουλο να δίνουν ξανα το προβάδισμα στους Black Mapa για το 8-10. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Φλώρου ο οποίος έγραψε το 11-10.

Ο Ζουγανέλης με συμπαραστάτη τον Αλεξίου κράτησαν μπροστά την ομάδα τους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από την μεριά των φιλοξενούμενων. Ο Γιανναράκης ανέλαβε δράση όταν είδε τους αντιπάλους να παίρνουν ξανά «κεφάλι» στο σκορ και έτσι οι Black Mapa έφεραν το ματς στο 19-22, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν μπορούμε να πούμε πως ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό, με μόλις 11 πόντους συνολικά από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι πήραν απόσταση με τους Συλαϊδή και Λαζαρίδη (19-26), όμως ο Ανακασιακός δεν τα παράτησε και οι Τραϊφόρος, Καραμάνης και Ζουγανέλης ισοφάρισαν σε 26-26.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στο τέλευταιο δεκάλεπτο, φτάνοντας γρήγορα στο +7 (26-33). Ζουγανέλης και Φλώρος βρήκαν τρόπο να «χτυπήσουν» λίγο αργότερα και διαμόρφωσαν το 31-33. Οι Black Mapa αντέδρασαν καλύτερα στα τελευταία λεπτά, κράτησαν αμυντικά και με πρωταγωνιστή τον Γιανναράκη πανηγύρισαν τελικά την 2η νίκη τους στη σεζόν με 31-39.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Γιανναράκης με 17 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 17 ριμπάουντ στην αναμέτρηση. Ο Γεώργιος Ζουγανέλης κατάφερε να ξεχωρίσει από τον Ανακασιακό καθώς πέτυχε 11 πόντους, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 11 ριμπάουντ.

Ο Ανακασιακός είχε 10/36 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 2/13 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη και 6 μπλοκ. Από την άλλη οι Black Mapa μέτρησαν 13/49 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 7/17 βολές, 49 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Παράλληλα είχαν 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Ανακασιακός (Αλεξίου): Αλεξίου 5(7ρ.), Ζουγανέλης 11(11ρ.), Καραμάνης 2(10ρ.), Τραϊφόρος 5(3ρ.), Φλώρος 8(4ρ.)

Black Mapa (Γαλανόπουλος): Γαλανόπουλος 5(11ρ.), Γιανναράκης 17(17ρ.), Κρητικός 6(6ρ.), Λαζαρίδης 8(10ρ.), Παναγιωτόπουλος, Συλαϊδής 3(1ρ.), Χαρόπουλος

Τι μας άρεσε: Η καλή εμφάνιση του Γιανναράκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι.