18/02/2023
Buzzer Eaters 10 11 16 13 - 50 -
Brazzerzz Beachterzz 16 13 13 13 - 55 -

Οι Brazzerzz Beachterzz τη νίκη, οι Buzzer Eaters τις εντυπώσεις!

Οι Brazzerzz Beachterzz, το βράδυ του Σαββάτου 18 Φεβρουαρίου, τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους ελλιπείς Buzzer Eaters και έφτασαν σε μία αγχωτική νίκη με 50-55. Οι Buzzer Eaters μπορεί να είχαν διαθέσιμη μία πεντάδα, όμως κατέθεσαν ψυχή και διεκδίκησαν το ματς μέχρι το φινάλε. Οι γηπεδούχοι ωστόσο άντεξαν και έτσι πήραν το 8ο ροζ φύλλο αγώνα (8-5), ενώ οι Buzzer Eaters γνώρισαν την 10η ήττα τους και έπεσαν στο 3-10.

Εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους, οι Brazzerzz Beachterzz έκαναν ένα σερί και γρήγορα προηγήθηκαν με 2-12, με τον Δημητριάδη να ξεκινάει «ζεστός». Οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και με τους Ρίζο, Δεδεμάδη πλησίασαν στο 10-14. Το τελευταίο καλάθι της πρώτης περιόδου πέτυχε ο Γρηγορακάκης για το 10-16.

Ο Κώτσης μπήκε στην εξίσωση στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε συνεργασία με τους Δημητριάδη και Δεδεμάδη, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα τους να πλησιάσει στο 18-20. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν, ωστόσο, ευκαιρία να ξεφύγουν και με ένα σερί 0-8, έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο (18-28). Ο Ρίζος με τρίποντο έγραψε το 21-28, ενώ με μία εύστοχη βολή του Γρηγορακάκη έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ να γράφει 21-29.

Οι Brazzerzz Beachterzz ξεκίνησαν δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα η διαφορά πήγε ακόμα και στο +15 (25-40), με τους Πίλτση και Δριβάκο να κάνουν ζημιά στην αντίπαλη άμυνα. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και με μπροστάρη τον Ζαννιά, έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα σερί 12-0 πήγαν στο 37-40. Οι Brazzerzz Beachterzz πήραν μία «ανάσα» από το καλάθι του Γρηγορακάκη που διαμόρφωσε το 37-42.

Η μάχη ήταν ανοιχτή στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Buzzer Eaters να πηγαίνουν το ματς στον πόντο με το σκορ στο 44-45. Είχαν μάλιστα κάποιες ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα, αλλά τις πέταξαν και έτσι οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά με 48-52. Ο Δημητριάδης με δική του προσπάθεια έκανε το 48-54, ενώ με δύο βολές των Κώτση και Δεδεμάδη οι Buzzer Eaters μείωσαν σε 50-54. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν σύμμαχο τον χρόνο και έτσι ο Δριβάκος με την μία βολή του έγραψε το τελικό 50-55, που βρήκε τους Brazzerzz Beachterzz να πανηγυρίζουν μία δύσκολη νίκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Δημητριάδης με 19 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους κατάφερε να ξεχωρίσει ο Ιωάννης Ζαννιάς με 14 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Οι Buzzer Eaters είχαν 14/33 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 10/18 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Brazzerzz Beachterzz μέτρησαν 21/52 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 4/10 βολές και 49 ριμπάουντ. Επίσης έδωσαν 18 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Αρβανίτης 4(6ρ.), Δεδεμάδης 4(10ρ.), Ζαννιάς 14(3ρ.), Κώτσης 9(12ρ.), Ρίζος 19(5ρ.),

Brazzerzz beachterzz (Δημητριάδης): Α. Βγενόπουλος 2(4ρ.), Π. Βγενόπουλος 6(5ρ.), Γρηγορακάκης 11(12ρ.), Δημητριάδης 19(10ρ.), Δριβάκος 7(10ρ.), Δρυμαλίτης 6(5ρ.), Πίλτσης 4(3ρ.), Σπάχος

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των μόλις πέντε παικτών των Buzzer Eaters.