06/05/2023
Buzzer Eaters 15 13 18 21 - 67 -
Partouzan 14 13 17 20 - 64 -

Οι Buzzer Eaters, με buzzer beater!

Συγκλονιστικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε το βράδυ του Σαββάτου 6 Μαΐου στο Σπάρτακο, με την Παρτουζάν να δείχνει έτοιμη να φύγει με το δίποντο, αλλά τους Buzzer Eaters με απίθανη αντεπίθεση στο τέλος και την τριποντάρα του Γιάννη Ζαννιά να την βάζει μπροστά λίγο πριν από την λήξη, έφτασαν στην επικράτηση με 67-64, παίρνοντας παράλληλα την πρώτη τους νίκη στο Summer League.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κοντομίχαλο να είναι σε τρομερή κατάσταση για την Παρτουζάν με 8 πόντους και τους Eaters να βρίσκουν τρόπο να απαντήσουν κυρίως με τον Καλογέρα που πέτυχε 6, για το 15 – 14.

Οι Eaters ξεκίνησαν εντυπωσιακά την δεύτερη περίοδο και τρέχοντας σερί 10 – 0 με πρωταγωνιστή τον Νιγόρα με 5 και τον Ζαννιά να σκοράρει από τα 6.75, ξέφυγαν 25 – 16. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με αιχμή του δόρατος ξανά τον Κοντομίχαλο με 6 πόντους και τρίποντο του Μαστορέλη, μείωσαν 28 – 27 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Γεμάτο από σκορ και θέαμα, ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό, να σκοράρουν ακατάπαυστα με τους γηπεδούχους να κρατούν προβάδισμα ενός καλαθιού. Ο Ρίζος πήρε το όπλο του με 9 πόντους, με τον Νιφόρα με 5 να δίνει πολύτιμες βοήθειες, ενώ την επίθεση για τους φιλοξενούμενους οδηγούσε η τριάδα Καραδήμα – Καρατζά με 6 πόντους έκαστος και Τσαπλέ που πέτυχε 5.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, Πνευματικός(2) και Καρατζάς πυροβολούσαν από την περιφέρεια και με τον συνήθη ύποπτο Κοντομίχαλο να βάζει ακόμα 6 πόντους, η Παρτουζάν έχτισε διαφορά 8 πόντων. Οι Eaters βρήκαν απάντηση κυρίως με τον συγκλονιστικό Καλογέρα που πέτυχε 8 πόντους, μειώνοντας σε 62 – 64. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν δύο βολές, ο Ζαννιάς ανέλαβε να της εκτελέσει από το αστοχώντας και στις δύο, αλλά παίρνοντας το ριμπάουντ στην δεξιά γωνία, πυροβόλησε αμέσως, για το 65 – 64. Η Partouzan δεν βρήκε λύση να γυρίσει την κατάσταση και ο Ρίζος ήρθε να βάλει το κερασάκι στην τούρτα με δίποντο, για το τελικό 67 – 64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Ρίζος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Κοντομίχαλος με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ .

Οι Eaters είχαν 23/39 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 6/17 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ , μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Η Partouzan είχε 20/44 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 6/11 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Buzzer Eaters(Ζαννιάς): Βουνισέας 4, Δεδεμάδης, Ζαννιάς 11, Καλογέρας 15, Καύκας 4, Νιφόρας 14, Παναγιωτίδης, Ρίζος 19(7ρ.), Τζαβέλλας.

Partouzan(Τσαπλές): Ζησιάδης 4, Καραδήμας 10, Καρατζάς 8, Κοντομίχαλος 21(14ρ.), Μαστορέλης 6, Πνευματικός 6, Τσαπλές 9.

Τι μας άρεσε: Κάποιες εξαιρετικές προσπάθειες από τον Κοντομίχαλο και η τριποντάρα του Ζαννιά στο 65 – 64.