06/01/2024
Aballiers 15 11 8 7 - 41 -
Δαλάι Κλάμα 12 10 12 15 - 49 -

Οι Δαλάι Κλάμα κράτησαν στο «μηδέν» τους Aballiers!

Χωρίς νίκη για ακόμα μία αγωνιστική έμειναν οι Aballiers καθώς αυτή τη φορά οι Δαλάι Κλάμα ήταν εκείνοι που τους πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Λάζαρου Μπουρελάκου κατάφερε να επικρατήσει με 41-49 στην 12η αγωνιστική της Evolution League και έφτασε πλέον στο 5-7, κρατόντας παράλληλα καθηλωμένους τους Aballiers στην «ουρά» της βαθμολογίας με ρεκόρ 0-12!

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να απομακρύνεται. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με τον Τσιάρα (9-10), όμως Πολυχρόνης, Κρητικός και Σωτήρης Θάνος πήγαν τους Aballiers στο 15-10, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το καλάθι του Γιαννούκα που έγραψε το 15-12.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +7(19-12), αλλά για λίγο, μιας και οι Δαλάι Κλάμα έφεραν το ματς ξανά στην ισοπαλία (19-19). Ο Κρητικός έδωσε λύσεις στην επίθεση σε εκείνο το σημείο, όπως και ο Τσαμπαλής και κάπως έτσι οι Aballiers πήραν ξανά το προβάδισμα, το οποίο κράτησαν μέχρι το ημίχρονο, μιας και το σκορ έγραφε 26-22.

Το σκηνικό ήταν παρόμοιο στις πρώτες στιγμές του τρίτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους από τη μία να ισοφαρίζουν (28-28), αλλά τους Aballiers από την άλλη να βγάζουν πάλι αντίδραση, ώστε να έχουν τα ηνία (32-28). Ο Μπέης όμως ανέβασε ρυθμούς και παράλληλα έβαλε μπροστά την ομάδα του με 32-34, αλλά τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 34-34, έπειτα από καλάθι του Κρητικού.

Στο παιχνίδι επικρατούσε μία ισορροπία, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Ο Τζώλης πήρε πάνω του φάσεις τις οποίες εκμεταλλεύτηκε πολύ καλά, ενώ και οι Μασσαλής και Σωτηράκης προσέφεραν ώστε οι Δαλάι Κλάμα να πάνε στο 38-45. Η ψυχολογία πλέον ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι διαχειρίστηκαν καλά τα τελευταία λεπτά και έτσι έφτασαν στην επικράτηση με 41-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Τσιάρας με 12 πόντους, 4 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ. Από τους Aballiers ξεχώρισε ο Σωτήρης Θάνος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Οι Aballiers είχαν 13/36 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 3/7 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 24 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Δαλάι Κλάμα μέτρησαν 17/54 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 9/15 βολές, 35 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 15 κλεψίματα και 8 λάθη.

Aballiers (Θάνος Ν.): Μανώλης 7(5ρ.), Πολυχρόνης 4(9ρ.), Κρητικός 11(9ρ.), Θάνος Ν., Θάνος Σ. 15(11ρ.), Τσαμπαλής 4(2ρ.)

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 12(8ρ.), Τζώλης 15(3ρ.), Μασσαλής 5(5ρ.), Μπέης 6(6ρ.), Μπαλατσός 1(1ρ.), Γιαννούκας 4, Νικολής, Σωτηράκης 6(4ρ.), Τζιγκουνάκης

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν και οι δύο ομάδες.