21/03/2023
Draft Fathers 23 16 17 13 - 69 -
Το Τρίτο Φύλο 12 11 6 13 - 42 -

Οι Draft Fathers «καθάρισαν» το Τρίτο Φύλο!

Το βράδυ της Τρίτης στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπουρναζίου «Γιώργος Στεφανόπουλος» παρακολουθήσαμε έναν αγώνα ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν είχαν βαθμολογικό ενδιαφέρον. Οι Draft Fathers έχουν κλειδώσει την άνοδο, ενώ το Τρίτο Φύλο έχει ήδη αποχαιρετήσει την κατηγορία, αφού ο υποβιβασμός είναι πλέον αναπόφευκτος.

Όσον αφορά το παιχνίδι το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα σόου του Βλαχοθανάση με τον ψηλό των Draft να έχει 10 πόντους και να βάζει από νωρίς την ομάδα του σε ρόλο οδηγού. Για τους Draft εξαιρετικός ήταν και ο Λαρεντζάκης με δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα, ενώ το Τρίτο Φύλο τα περίμενε όλα από Πανάγο και Παππά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβηκαν σε απόδοση και άλλοι παίκτες των Draft, όπως ο Γιαννακός και ο Σκληράκης, ενώ από την άλλη μεριά μόνο ο Παππάς ήταν σοβαρή απειλή για το Τρίτο Φύλο. Ο Τσανικίδης όμως βρήκε κάποια σουτ στο τέλος της περιόδου και το Τρίτο Φύλο πήγε στην ανάπαυλα με το κολακευτικό εις βάρος του 39-23.

Η τρίτη περίοδος ήταν η απόλυτη καταστροφή για το Τρίτο Φύλο αφού κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 6 πόντους με το πρώτο τους καλάθι να έρχεται μετά τα μέσα της περιόδου. Οι Draft συνέχισαν να είναι αποδοτικοί, είχαν μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση και μπήκαν στην τελευταία περίοδο έχοντας ήδη «καθαρίσει» το παιχνίδι, αφού προηγούνταν με 56-29.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τις άμυνες να χαλαρώνουν αισθητά και το παιχνίδι να μοιάζει πλέον με αγώνα επίδειξης. Οι δύο ομάδες σε αυτό το διάστημα πρόσφεραν ωραίες φάσεις εκατέρωθεν και το παιχνίδι έληξε με τους Draft Fathers να έχουν αρκετούς παίκτες σε σπουδαίο βράδυ και να παίρνουν τη νίκη με 69-42.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γιαννακός με 17 πόντους, 21 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε μια ολοκληρωτική εμφάνιση.

Οι Draft Fathers είχαν 19/42 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 16/20 βολές, 59 ριμπάουντ, 15 ασίστ και 18 λάθη. Από την άλλη οι Το Τρίτο Φύλο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6/28 δίποντα, 9/36 τρίποντα, 3/8 βολές, 26 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 12 λάθη.

Draft Fathers (Παππάς): Βλαχοθανάσης 15, Γιαννακός 17 (21 ριμπ.), Καρύδας 10, Λαρεντζάκης 17 (3), Λαυκίδης 1, Ράπτης, Σκληράκης 9 (1)

Το Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Γεωργάκης, Δεληγιάννης, Καστρίνιος 9 (1), Πανάγος 8 (2), Παππάς 15 (3), Τσανικίδης 9 (3)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Draft Fathers!