22/02/2022
Milwaukee Sucks 13 14 13 11 - 51 -
Γκουρούδες 16 19 16 13 - 64 -

Οι 6 Γκουρούδες κρατούν γερά!

Το 14ο ροζ φύλλο αγώνα στον τέταρτο όμιλο της Master League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Γκουρούδες, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Milwaukee Sucks με 51-64!

Οι Milwaukee Sucks ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς με δύο τρίποντα του Διαμάντη και ένα του Σαμιωτάκη, προηγούνταν με 8-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με τον Παύλο Αχή να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους, προσπέρασαν με 13-16!

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα οι Γκουρούδες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με τον Ντίνο Αχή να παίρνει μπρος σκοράροντας 11 πόντους και τους Μελάγιες – Μπαλαούρα να βάζουν από ένα τριποντάκι ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 27-35. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 6 πόντοι του Κώστα Οικονόμου, οι 5 του Καββαθά και το τρίποντο του Μαυροειδή.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Ντίνου Αχή, 5 του Παύλου Αχή και 4 του Άρη Οικονόμου, οι γαλάζιοι έφτασαν στο +18, 31-49, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Κυριτσόπουλου ήταν να μειώσει στους 11, 40-51, μετά από 4 πόντους του Κώστα Οικονόμου και τρίποντο του Διαμάντη. Σκορ τρίτης περιόδου 40-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με ηγέτη τον Ελευθερίου με 7 πόντους, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-64. Για τους Milwaukee Sucks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Διαμάντης, Καββαθάς και Κώστας Οικονόμου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς 4/4 βολές, 10/32 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/5 βολές, 21/50 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks Κώστας Οικονόμου με 15 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 6 λάθη. Κορυφαίος των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/12 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Καββαθάς 10 (2), Διαμάντης 12 (4), Φωτόπουλος 2, Σαμιωτάκης 5 (1), Μαυροειδής 7 (1), Οικονόμου Κ. 15 (1), Γκολφινόπουλος

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου Α. 8, Μελάγιες 5 (1), Αχής Ν. 16 (3), Αχής Π. 17 (1), Μπαλαούρας 7 (1), Ελευθερίου 11

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Milwaukee Sucks, που από τους 18 μείωσαν στους 4!