18/04/2022
Komic Mastoras BC 11 10 13 11 - 45 -
Ellinoroston Celtics 12 12 8 14 - 46 -

Οι Ellinoroston Celtics συνέχισαν την ανοδική πορεία τους!

Το βραδάκι του Σαββάτου στο Μενίδι, σε ένα σκληρό παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες, οι Ellinoroston Celtics κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλο με 45 – 46, απέναντι στον Komic Mastora.

Στην πρώτη περίοδο, οι Κέλτες με μπροστάρη σε άμυνα και επίθεση με 8 πόντους τον Κατσιράκη, είχαν ελαφρύ προβάδισμα με 11 – 12. Για τον Komic ξεχώρισε ο Νικόλας με 4 πόντους και ένα τρίποντο έβαλε ο Σπυράτος.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Τσιώγκα να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Γιωτόπουλο να σκοράρει από τα 6.75, όμως οι Πράσινοι αντέδρασαν γρήγορα και με μπροστάρη τον Ταγκούλη με 6 πόντους και τον Χατζηγιάννη να ακολουθεί με 5, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 21 – 24.

Στην τρίτη περίοδο, ο Komic ήταν αυτός που πατούσε ξανά καλύτερα μέσα στο παρκέ και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Σπυράτο και Τσιώγκα με 4 πόντους έκαστος, είχαν την πρωτοπορία με 34 – 32. Για τους φιλοξενούμενους ο Κοσκίνας ήταν μακράν ο καλύτερος με δύο τρίποντα και ένα καλάθι έβαλε ο Φυλακτός.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Σέλτικς με το δίδυμο Κοσκίνα και Χατζηγιάννη να οδηγούν με 5 πόντους έκαστος, πήραν στο τέλος την νίκη με 45 – 46. Για τον γηπεδούχο Komic , ο Ακτύπης έβγαινε μπροστά με 6 πόντους, χωρίς να καταφέρει όμως να δώσει στην ομάδα του την νίκη.