23/04/2023
ESDDA Graduates 15 22 18 18 - 73 -
Athens Touvlakers 20 16 12 13 - 61 -

Οι ESDDA την ρεβάνς, οι Touvlakers το εισιτήριο του Final 4!

Το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι ESDDA Graduates επικράτησαν των Athens Touvlakers με 73-61, παίρνοντας ρεβάνς για την βαριά ήττα στο Game 1 των Quarterfinals της D-2 League. Η ομάδα του Λειβαδά και Μαρίνου, με προίκα το +33 από το πρώτο παιχνίδι πήρε την πρόκριση στο Final 4 της κατηγορίας, εκεί που συναντήσει τους αήττητους Golden Boys. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με ικανοποιητική παραγωγικότητα εκατέρωθεν, οι Touvlakers ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Καρμοίρη (7π.), Σαλμάν (6π.), Μαρίνο (3π.), Λειβαδά (2π.) και Κοσκέρα (2π.). Οι Graduates, δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις από τους Σαπουτζή (7π.), Γκάμαρη (4π.) και Ναρλή (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Μπάμπη Τσίτσιρα ήταν ανώτερη, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με 22-16 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ναρλή (6π.), Παπανικολόπουλο (6π.), Πατουλιά (4π.), Σαπουτζή (3π.) και Γκάμαρη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Touvlakers είχαν κάποια κενά διαστήματα, όμως χάρη στους Μαρίνο (9π.), Σαλμάν (3π.), Παϊσόπουλο (2π.) και Κοσκέρα (2π.) έκλεισαν το ημίχρονο μόλις στο -1. Σκορ ημιχρόνου, 37-36.

Μετά την ανάπαυλα οι Graduates διατήρησαν τα ηνία και με καλάθια των Γκάμαρη (6π.), Ναρλή (4π.), Σαπουτζή (3π.), Τσίτσιρα (2π.) και Κορτιμανίτση (2π.) άρχισαν να χτίζουν διαφορά. Σε ρηχά νερά, δεδομένης της ποιότητάς τους, παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια των Κοσκέρα (4π.), Μαρίνου (3π.), Σαλμάν (3π.) και Καρμοίρη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 55-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Graduates έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη, με τον Παπανικολόπουλο να ολοκληρώνει την εξαιρετική του εμφάνιση, προσθέτοντας ακόμη 7 πόντους στη συλλογή του. Από πλευράς Touvlakers ο Σαλμάν έκανε τη διαφορά στο φινάλε, σκοράροντας 8 πόντους.

Στο τέλος του αγώνα, οι ESDDA Graduates είχαν 21/55 δίποντα, 6/15 τρίποντα και 13/18 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Athens Touvlakers είχαν 9/31 δίποντα, 11/45 τρίποντα και 10/12 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Παπανικολόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 10 πόντους και double-double, έχοντας 3/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Γκάμαρης 15, Καπαγεωργόπουλος 1, Κορτιμανίτσης 2, Ναρλής 14 (1), Παπανικολόπουλος 13 (1), Πατουλιάς 7 (1), Σαπουτζής 17 (3), Τσίτσιρας 2, Χριστοφόρου 2.

Athens Touvlakers (Κοσκέρας): Καρμοίρης 9, Κοσκέρας 10, Λειβαδάς 5 (1), Μαρίνος 15 (4), Παϊσόπουλος 2, Σαλμάν 20 (6).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες. 1