11/06/2023
Flying Circus 16 8 18 15 - 57 -
Lasson BC 11 8 14 16 - 49 -

Οι Flying Circus πλήγωσαν την Αρκούδα και αποχαιρέτησαν με νίκη!

Το μεσημέρι της Κυριακής στο κλειστό του Σπάρτακου οι Flying Circus ολοκλήρωσαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο φετινό Summer League της Development, επικρατώντας της Lasson με 57-49 και αφήνωντάς την εκτός Playoffs.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, όντας πιο αποτελεσματικοί στα πρώτα λεπτά και μπαίνοντας σε θέση οδηγού, χάρη στους Σωτηρόπουλο (6π.), Πουλή (4π.), Κάκια (4π.) και Δροσόπουλο (2π.). Σε λογική απόσταση κρατήθηκε η Lasson, απαντώντας με Φ. Καραμπά (5π.), Μανίκα (4π.) και Σκαρμέα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μετρούν από 8 πόντους έκαστη. Δροσόπουλος (4π.), Κάκιας (2π.) και o αρχηγός Πιπιλής (2π.) διατήρησαν το προβάδισμα για λογαριασμό των Flying Circus, ενώ στην αντίπερα όχθη η Αρκούδα βασίστηκε στους Τσουπαρόπουλο (2π.), Φώτη (4π.) και Άρη (2π.) Καραμπά κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο -5. Σκορ ημιχρόνου, 24-19.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Πιπιλή, που έπαιζε χωρίς καμία πίεση, παρουσιάστηκε βελτιωμένη. Σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια και έχοντας τον Κάκια (11π.) σε εξαιρετική κατάσταση οι γηπεδούχοι διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα, βάζοντας δύσκολα στη Lasson. Σκαρμέας (4π.), Φ. Καραμπάς (4π.), Μανίκας (4π.) και Τσουπαρόπουλος (2π.) πάλεψαν από πλευράς φιλοξενούμενων, όμως το έργο της πρόκρισης είχε ήδη δυσκολέψει πολύ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Lasson τα έδωσε όλα για τη μεγάλη ανατροπή. Το δίδυμο Φ. Καραμπάς (8π.) - Μανίκας (8π.) βγήκε μπροστά, έβαλε μεγάλα καλάθια, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι Circus παρέμειναν πολύ εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία και με πρωταγωνιστές στο φινάλε τους Κάκια (5π.), Δροσόπουλο (5π.), Σωτηρόπουλο (3π.) και Πιπιλή (2π.) πανηγύρισαν δίκαια τη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Flying Circus είχαν 22/54 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 4/13 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Lasson είχε 18/46 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σωτηρόπουλος με 12 πόντους και double-double, έχοντας 1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Flying Circus (Πιπιλής): Ασημακόπουλος 2, Δροσόπουλος 13, Κάκιας 22, Πιπιλής 4, Πουλής 4, Σωτηρόπουλος 12 (3).

Lasson BC (Καραμπάς): Καραμπάς Φ. 21, Καραμπάς Α. 2, Κρητικός, Μανίκας 16 (3), Σκαρμέας 6, Τσουπαρόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.