20/09/2022
Athens Crips 14 18 15 17 - 64 -
Pressof BC 16 7 5 15 - 43 -

Οι γνωστοί Crips και φέτος!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η χρονιά για τους Athens Crips, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν εύκολα την Pressof με 64-43 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Crips στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Αργυρούλη, 4 του Γκουγκούση και 3 του Σμυρλή, προηγούνταν με 11-3 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρία τρίποντα του Νομικού και ένα του Παπαθανασίου, προσπέρασαν με 14-16!

Στην δεύτερη περίοδο ο Γκουγκούσης εκτέλεσε δύο φορές από την περιφέρεια και μαζί με τους 5 πόντους του Κουρκουλή, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 32-23. Την Pressof κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Νομικός, Παπαθανασίου και Αντωνουσάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου η άμυνα των Athens Crips ήταν απροσπέλαστη και με πολυφωνία στην επίθεση, ξέφυγαν στους 19, 47-28. Λίγα πράγματα για την παρέα του Μπαλάσκα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τσορτό να βάζει ένα τρίποντο και τον Καραντζιά ένα δίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 47-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Παπαδόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εύστοχες προσπάθειες των Κουρκουλή, Αργυρούλη και Γκουγκούση, έφτασε άνετα στη νίκη με 64-43. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μακαρίτης, Παπαθανασίου, Μπαλάσκας, Καραντζιάς και Αντωνουσάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 21/41 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/6 βολές, 17/31 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp των Athens Crips ο Αργυρούλης με 16 πόντους (triple-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Pressof ο Νομικός με 12 πόντους, έχοντας 4/11 τρίποντα, ενώ πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Γκουγκούσης 22 (4), Αργυρούλης 16 (1), Λάντζας 4, Παπαδόπουλος 4, Κουρκουλής 10, Σμυρλής 8

Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 7 (1), Μπαλάσκας 5 (1), Τσορτός 3 (1), Νομικός 12 (4), Αντωνουσάκης 5, Κρασσάς, Καραντζιάς 5, Μακαρίτης 6

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των Athens Crips να τρέξουν!