29/11/2021
Pitbulls BC 2 11 14 10 - 37 -
Greek Freaks 8 20 11 10 - 49 -

Οι Greek Freaks δάγκωσαν τους Pitbulls!

Το βράδυ του Σαββάτου 27 Νοεμβρίου, οι Greek Freaks χάρη στο πολύ καλό τους πρώτο ημίχρονο που ξέφυγαν με 15 πόντους, επικράτησαν με σχετική ευκολία 37 – 49 απέναντι στους Pitbulls.

Νευρικές και άστοχες εμφανίστηκαν οι δυο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Οι Pitbulls πέρυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Koντάκο και έτσι οι Greek Freaks με 4 τους Σκάγκου και καλάθια από Κ. Σκλαβενίτη και Ιωαννίδη προηγήθηκαν με 2 – 8.

Στην δεύτερη περίοδο οι Freaks βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τον Σ. Σκλαβενίτη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους και τους Σύλλα(6) και Σκάγκο(4) να ακολουθούν, ξέφυγαν 13-28. Για τους Pitbulls , πρώτο βιολί ήταν ο Καρακασίδης με 7 πόντους κι από κοντά ο Κοντάκος με 4.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Καρακασίδη να βάζει δύο τρίποντα για τους Pitbulls , αλλά στην συνέχεια oι Freaks με 6 πόντους του Ιωαννίδη και τρίποντο του Σ. Σκλαβενίτη έγραψαν το 21 – 39.Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου , οι γηπεδούχοι με 4 πόντους του Πανταζόπουλου και καλάθι του Κοντάκου μείωσαν σε 27 – 39.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο , οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς με τον Πανταζόπουλο να βγαίνει μπροστά στην επίθεση με 8 πόντους, όμως η ομάδα του Σκλαβενίτη, με έμβολο στην επίθεση τον Σκάγκο με 6 πόντους και τον Προκάκη να ακολουθεί με 4, διαμόρφωσαν το τελικό 37-49.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Σκάγκος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάμπρος Πανταζόπουλος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Pitbulls είχαν 13/51 δίποντα, 3 / 24 τρίποντα, 2 / 7 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Freaks είχαν 19 / 57 δίποντα, 2 / 10 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Pitbulls (Φεντιούκοφ): Σ. Σιγάλας, Πανταζόπουλος 14(9ρ.), Κόττης, Καρακασίδης 17(7ρ.),Venga, Κοντάκος 6, Νόντια, Β. Σιγάλας (10 ρ.), Γιαννόπουλος(7ρ.).

Greek Freaks(Σ.Σκλαβενίτης): Σκάγκος 16(10ρ.), Προκάκης 6(7ρ.), Σ. Σκλαβενίτης 10, Κ. Σκλαβενίτης 2, Τσαμπαρλής 1(15ρ.), Σύλλας 6, Ιωαννίδης 8(16ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και η ενέργεια του Σκάγκου!