Winston Wizards 11 11 5 11 - 38 -
Sun Γριές 14 10 12 13 - 49 -

Οι «γριές» οι κότες είχαν το ζουμί!

Οι βετεράνοι των Sun City Spurs αποφάσισαν να δημιουργήσουν τη δική τους ομάδα, η οποία θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ότι είναι η θυγατρική των Spurs και ονομάζονται Sun Γριές! Μόνο σαν… γριές δεν έπαιξαν όμως την Πέμπτη το βράδυ στο ASH, εκεί που αντιμετώπισαν και κέρδισαν τους (για άλλη μια φορά ελλιπείς) Winston Wizards.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Sun Γριές μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον Μπόζα να είναι ο πιο αθλητικός παίκτης του γηπέδου και να χτυπάει στον αιφνιδιασμό. Από την άλλη για τους Wizards σκόραραν μόνο οι Νταής και Αποστολόπουλος για να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 11-14.

Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκαν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις «γριές» να βρίσκουν σκορ από το Νίτσικα και τους Wizards να στηρίζονται και πάλι σε Νταή και Αποστολόπουλο. Χαμηλό το σκορ στο ημίχρονο με τις Sun Γριές να προηγούνται με 22-24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε την εξέλιξη του αγώνα, αφού οι Wizards δε σκόραραν για 8 λεπτά μέχρι να βρουν 5 πόντους από τον Αποστολόπουλο, οι οποίοι ήταν και οι μοναδικοί τους στο δεκάλεπτο. Μοιραία οι «γριές» αύξησαν το προβάδισμα τους και με το 27-36 του τρίτου δεκαλέπτου έβαλαν γερά θεμέλια για τη νίκη.

Οι Wizards προσπαθούσαν αλλά δε μπορούσαν, αφού είχαν μόλις έξι παίκτες στο rotation και μοιραία κουράστηκαν πολύ. Οι Sun Γριές εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και χωρίς να κάνουν πολλά πράγματα πήραν «σβηστά» το ματς με 38-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γλένης, ο οποίος σκόραρε 7 πόντους, πήρε 11 ριμπάουντ και ήταν οικονομικός για την ομάδα του.

Οι Winston Wizards τελείωσαν το ματς με 11/38 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 4/11 βολές, 36 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 11 λάθη. Από την άλλη οι Sun Γριές είχαν 18/52 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 4/11 βολές, 53 ριμπάουντ και 11 ασίστ για 16 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Caka 2, Αποστολόπουλος 15 (1), Νταής 13 (3), Τοσουνίδης 6, Τσίκης, Φράγκος 2

Sun Γριές (Πέλεχας): Γιουλούντας 2, Γλένης 7 (1), Καλλής 4, Μπαγετάκος 2, Μπόζας 13 (1), Νίτσικας 9, Πέλεχας, Σαπουντζής 5, Χαραλαμπόπουλος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό παιχνίδι των «γριών».