18/11/2023
Gul’dan Warlocks 17 9 11 9 - 46 -
Beeranhas 17 10 4 12 - 43 -

Οι Gul’dan Warlocks σόκαραν τα Beeranhas!

Ιστορική η 18 Νοεμβρίου για την ομάδα των Gul’dan Warlocks, καθώς με απόλυτη συγκέντρωση,πάθος και βοήθεια από τις νέες προσθήκες,πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση με 46-43, απέναντι στα ανεβασμένα και με στόχο τα πλέι οφ Beeranhas!

Ελεύθερο μπάσκετ χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες προσέφεραν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με το ματς να είναι ισορροπημένο και ισόπαλο 17 – 17. Οι Warlocks είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τον Κεχαγιά να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τους Λουκίσσα και Κωνσταντάκη να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ για τα Beeranhas ο Μπαλατσούκας ήταν κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα με 5 πόντους,με Χαϊδάκη και Σταμάτη να σκοράρουν μία φορά από τα 6.75.

Έπεσε η παραγωγικότητα των δύο ομάδων στην δεύτερη περίοδο,με το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά(9-10) και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα 26 – 27. Τα Beeranhas έκαναν δυνατό ξεκίνημα με τον Κουγιεντάκη να οδηγεί την επίθεση με δυο τρίποντα και τον Σταμάτη να στέλνει την διαφορά στο + 8 και τους Warlocks να επιστρέφουν μετά τα μισά με τρίποντα από Καρλαύτη – Κωνσταντάκη και με το καλάθι του Μήτσα πλησίασαν στον πόντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, εκμεταλλεύτηκαν την τρομακτική αστοχία που είχαν Beeranhas και με το δίδυμο Λουκίσσα με 5 και Κωνσταντάκη με 4 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί στην επίθεση, ξέφυγαν 37 – 31. Ο Ευαγγέλου πέτυχε το μοναδικό καλάθι εντός παιδιάς για τα Beeranhas.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με 5 συνεχόμενους πόντους του Κουγιεντάκη, τρίποντο του Δέτση και καλάθι του Αναγνωστόπουλου, προσπέρασαν 37-40. Οι Warlocks δεν πτοήθηκαν και φάνηκαν να έχουν έρθει με πίστη και συγκέντρωση για να σπάσουν το ρόδι. Κεχαγιάς(5) και Καρλαύτης ήταν οι μπροστάρηδες αυτής της προσπάθειας, και οι γηπεδούχοι με επιμέρους 9 – 3 μπαίνοντας στην τελική ευθεία, επικράτησαν με 46 – 43.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Στέφανος Κεχαγιάς με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαρίδημος Κουγιεντάκης 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Warlocks είχαν 10/29 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 8/18 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Τα Beeranhas είχαν 10/48 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 24 λάθη.

Guldhan Warlocks(Μαμουτζής): Γιουβανάκης, Ελευθερίου 3(9ρ.), Καρλαύτης 8(11ρ.), Κεχαγιάς 11(8ρ.), Κωνσταντάκης 11, Λιάπης 1, Λουκίσσας 8, Μαμουτζής, Μήτσας 4.

Beeranhas(Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 2(7ρ.), Δέτσης 3, Ευάγγελου 9(9ρ.), Κουγιεντάκης 14, Μίχιλης, Μιχαηλίδης, Μπαλατσούκας 5(11ρ.), Σταμάτης 5, Χαϊδάκης 5(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η επιμονή των Gul’Dan για να πάρουν, επιτέλους, την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση.